Death camps memorial Site

Death Camps Memorial Site to projekt historyczno-edukacyjny stworzony z pasji do historii oraz często pomijanego tematu, jakim były niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjnych i zagłady, a także działalności zbrodniczych organizacji takich, jak: SS, SD, Gestapo, Einsatzgruppen (z uwzględnieniem udziału kolaborantów).

Wszystkie opracowane materiały są mojego autorstwa i zostały oparte na 15 latach pogłębiania wiedzy poprzez studiowanie takich materiałów jak: źródła historyczne, archiwa i zbiory muzealne, materiał IPN, zeznania świadków oraz konsultacje z pracownikami muzeów i przewodnikami.

Celem projektu jest szerzenie wiedzy związanej z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, uwzględniając tematy takie, jak: ludobójstwo, Holokaust, zbrodnie przeciwko ludzkości. Projekt prowadzony jest w językach: polskim i angielskim. Ma zasięg międzynarodowy dzięki wykorzystaniu Internetu, serwisów social media, platform streamingowych oraz przez organizacje m.in. spotkań edukacyjnych, wykładów, prelekcji i wyjazdów edukacyjno-badawczych.

Zobacz Więcej

Obozy koncentracyjne i zagłady 1933-1945

Największe niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady - (wg. liczby ofiar śmiertelnych) utworzeone w latach 1933-1945. W niektórych miejscach w ramach akcji zatarcia zbrodni (Akcja 1005 / Sonderkommando 1005), pozostały jedynie masowe mogiły, pomniki i muzea, które zostały utworzone na terenach byłych obozów śmierci.

Zobacz Więcej


Największe niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne i zagłady

Baza Wiedzy

Ostateczna likwidacja obozu zagłady w Treblince

 likwidacja obozu zagłady w Treblince

W dniu 17 listopada 1943 ostatecznie zlikwidowano niemiecki obóz zagłady w Treblince. Tego dnia rozstrzelano ostatnią grupę 25-30 więźniów z tzw. Restkommando, odpowiedzialną za rozbiórkę infrastruktury obozowe...

Czytaj więcej

Egzekucja 151 więźniów KL Auschwitz 11 listopad…

Egzekucja 151 więźniów KL Auschwitz

W dniu obchodzonego w Polsce Święta Niepodległości w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz rozstrzelano 151 osób. Była to też pierwsza masowa egzekucja wykonywana poprzez strzał w potylicę przy pomocy cich...

Czytaj więcej

Erntefest - masowa zbrodnia w dystrykcie lubelskim

Akcja Erntefest - KL Majdanek

3 listopada 1943 roku w obozie koncentracyjnym na Majdanku przystąpiono do tzw. akcji „Erntefest” („Dożynki”), podczas której Niemcy wymordowali przez rozstrzelanie ponad 18 000 więźniów żydowskich. Tamten...

Czytaj więcej

Ważne Osoby

Kalendarium Wydarzeń

1939/09/02  pierwszy transport 150 więźniów do Sztutowa - rozpoczęcie budowy obozu przyszłego KL Stutthof.
1940/04/27 po szeregu inspekcji różnych obiektów, dowódca SS, Heinrich Himmler, wydaje rozkaz założenia obozu w Oświęcimiu. 
1940/06/14 władze niemieckie kierują do Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych – 728 Polaków.

Zobacz Więcej

Fotoblog

Warto Przeczytać

Galeria zdjęć

Zobacz również:

Muzeum Auschwitz
Muzeum Bełżec
Muzeum Gross-Rosen:
Muzeum Majdanek
Muzeum Treblinka
Muzeum Sobibór
Muzeum Stutthof

 

Einsatzgruppen - Szwadrony Śmierci 1938-1945

Einsatzgruppen - niemieckie specjalne grupy operacyjne (jednostki wydzielone z SIPO i SD) poruszające się za linią frontu, utworzone przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy RSHA na rozkaz Reinharda Heydricha. Szacuje się, że z rąk oprawców Einsatzgruppen zginęło minimum 900 000 osób, a według niektórych źródeł nawet 1 500 000 - 2 000 000.

Zobacz Więcej


Einsatzgruppen - informacje
Einsatzgruppen - informacje

Autor

Nazywam się Paweł Krupiński, w wolnym czasie podróżuję po miejscach historycznych - głównie po byłych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Przez ponad 15 lat odwiedziłem prawie 300 razy różne obozy koncentracyjne oraz obozy zagłady.

wyjazd auschwitz- death camps memorial site wyjazd auschwitz- death camps memorial site
wyjazd kulmhof - death camps memorial site wyjazd kulmhof - death camps memorial site
wyjazd auschwitz birkenau- death camps memorial site wyjazd auschwitz birkenau- death camps memorial site
wyjazd gross rosen - death camps memorial site wyjazd gross rosen - death camps memorial site
wyjazd sobibor death camps memorial site wyjazd sobibor death camps memorial site
wyjazd belzec death camps memorial site wyjazd belzec death camps memorial site

Wyjazdy zarówno prywatne jak i komercyjnie. Konsultacje historyczne, setki przeczytanych książek, obejrzanych filmów dokumentalnych i historycznych na temat Holokaustu, obozów, III Rzeszy i Cesarstwa Niemieckiego (zaczynając od towarzystwa Thule 1918 po 1945), a następnie losów powojennych zbrodniarzy nazistowskich i historii II wojny światowej. Oprócz obozów również inne historyczne miejsca (Wilczy Szaniec, Wał Pomorski, miejsce operacji Anthropoid itp.)

Często podróżuję do miejsc takich jak Auschwitz, Auschwitz Birkenau, Treblinka, Sobibór,  Bełżec, Majdanek, Chełmno nad Nerem, Stutthof, Gross-Rosen, Płaszów, Pustków, Theresienstadt, oraz po pozostałych miejscach związanych z tematyką ludobójstwa i martyrologii. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę w temacie obozów śmierci, eksterminacji, Holokaustu, zbrodni nazistowskich, zbrodni przeciwko ludzkości

Zobacz Więcej

Wsparcie Projektu