Śmierć rodziny Goebbelsów 1/5/1945

Dokładnie 75 lat temu, 1 maja 1945 roku, życie odebrał sobie Joseph Goebbels oraz jego małżonka Magdalena, zabijając wcześniej sześcioro swoich dzieci, których imiona zaczynały się na literę H, na cześć Adolfa Hitlera.

Tuż po samobójstwie Adolfa Hitlera jego następcą został Joseph Goebbels, ówczesny minister propagandy i oświecenia publicznego, który wraz ze swoją żoną oraz sześciorgiem dzieci wiernie przebywali do końca przy swoim wodzu.

O samej postaci Josepha Goebbelsa stworzę osobny artykuł. Dziś chciałbym się skupić na ostatnich dniach życia rodziny Goebbelsów oraz ich wpływie na sprawę Holokaustu, masowych mordów oraz eksterminacji.

Magdalena Goebbels była matką siedmiorga dzieci. Dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwsze małżeństwo trwało 8 lat. Pierwszym mężem Magdaleny był Günther Quandt, przedsiębiorca, z którym miała syna Haralda Quandta. W 1931 poślubiła Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy, któremu urodziła sześcioro dzieci: Helgę, Hildegardę, Helmuta, Hedwig, Holdine i Heidrun. Prywatnie była bliską przyjaciółką Adolfa Hitlera i zagorzałą członkinią NSDAP. Parę dni przed śmiercią, wraz z szóstką dzieci, przeniosła się do bunkra Hitlera. 1 maja, w dniu samobójczej śmierci, Magdalena około godziny 17:00 podała swoim dzieciom kakao lub inny płyn ze środkiem nasennym lub morfinę; gdy otumanione zasnęły, w ich ustach rozgniecione zostały kapsułki z cyjankiem potasu. Ze względu na brak świadków nie jesteśmy w stanie dokładnie ustalić, jak przebiegało zabójstwo dzieci. Po dokonaniu zbrodni, Magdalena wraz z mężem wyszli z bunkra do ogrodów kancelarii i odebrali sobie życie. Ciała Josepha i Magdaleny oblano benzyną i podpalono. 2 maja 1945 wojska radzieckie weszły do bunkra. Znaleziono ciała dzieci w ich łóżeczkach. Dziewczynki miały włosy związane wstążkami. W 1970 roku szczątki Goebbelsów zostały powtórnie spalone, a prochy wrzucono do Łaby.

Ciekawe fakty związane z rodziną Goebbelsów:

 • Świadkami na ich ślubie Josepha i Magdy byli Adolf Hitler i Franz Ritter von Epp.

 • Magdalena Goebbels wraz z mężem byli zaciętymi antysemitami i jednymi z najbliższych osób w świcie Hitlera.

 • W 1934, na zlecenie Goebbelsa, powstał film pod tytułem „Żyd Süss” („Słodki Żyd”), który w 1940 doczekał się remake’u. Film puszczano m.in. strażnikom obozów koncentracyjnych podczas szkolenia.

 • W latach 1940-1945 fabryki Quandta (ojca pierwszego syna Magdaleny) wyzyskiwały pracę 50 tysięcy robotników przymusowych, jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych.

 • Joseph, przed konferencją w Wanssee, w dziennikach zanotował m.in.: „unicestwienie żydostwa musi stać się nieuniknionym skutkiem. Na tę kwestię trzeba patrzeć bez sentymentów.”

 • Kiedy film „Żyd Süss” pokazano strażnikom obozu Dachau, jeszcze tej samej nocy zamordowali oni ponad 500 więźniów.

 • Ojczym Magdaleny Goebbels zmarł w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

 • Joseph Goebbels był jednym z głównych pomysłodawców Nocy Kryształowej, pogromu Żydów w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938.

 • Joseph Goebbels był świadkiem na ślubie Adolfa Hitlera i Ewy Braun.

 • NKWD umieściło sekretarkę Goebbelsa kolejno w trzech byłych obozach koncentracyjnych, gdzie spędziła 5 lat.

 • Najstarszy syn, Harald, służył w Luftwaffe. Jako jedyny z siedmiorga dzieci przeżył wojnę. Wraz z przyrodnim bratem, Herbertem Quandtem, prowadził przedsiębiorstwo pozostawione przez ich ojca, Günthera Quandta.

 • Guenther Quandt nie został skazany w procesach norymberskich, lecz został napiętnowany określeniem „Mitlaeufer” („bierny zwolennik”).

 • Harald Quandt zginął w katastrofie lotniczej w 1967.

 • Majątek potomków Haralda Quandta szacowany jest w miliardach euro.

Historię rodziny Goebbels opisałem w bardzo dużym skrócie. Osobiście zachęcam do zagłębienia się w temat świty Hitlera, udziału w niej państwa Goebbelsów oraz ich wpływu na Holokaust, masowe mordy, obozy koncentracyjne i zagłady, wpływu na psychikę członków Einsatzgruppen, SS, WH poprzez działania pośrednie oraz bezpośrednie za pomocą potężnych narzędzi, jakimi są propaganda oraz mass media.

Polecam książki:

„Goebbels. Apostoł diabła”, Peter Longerich
„Magda Goebbels - Pierwsza dama Trzeciej Rzeszy”, Klabunde Anja
„Goebbels. Dzienniki”, Joseph Goebbels
„Niemieckie życie. Byłam sekretarką Goebbelsa”, Brunhilde Pomsel , Thore D. Hansen


Goebbels Famiuly
Joseph and Magda Goebbels
Goebbels and Hitler
Goebbels and Himmler
Goebbels book
dzienniki Goebbelsa


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.