9 maja 1945 - wyzwolenie obozu Stutthof

9 maja 1945 został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Stutthof. Obóz został założony 2 września 1939, czyli dzień po wybuchu wojny. Przywódcy nazistowscy z Pomorza uwięzili i zabili w Stutthofie wiele osób polskiej narodowości, zgodnie z planami stworzonymi na lata przed wojną, w których Niemcy zakładali zgermanizować region Pomorza.

W trakcie wojny rola Stutthofu uległa zmianie. Stał się ważnym miejscem w systemie obozów koncentracyjnych założonych w całej Europie. Deportowano tysiące Żydów z gett i obozów w państwach bałtyckich. Zamknięto ich w tzw. „obozie żydowskim”, gdzie dziesiątkował ich głód, choroby i wycieńczenie przymusowymi robotami. Tysiące ofiar zagazowano w również komorze gazowej. 25 stycznia 1945 rozpoczęła się ewakuacja obozu, tzw. „Marsz Śmierci”. 25 kwietnia około 5100 więźniów, z których zginęło około 2500, ewakuowano drogą morską. 9 maja na teren opuszczonego przez Niemców obozu weszli żołnierze 48 Armii 3 Frontu Białoruskiego, wyzwalając pozostałą grupę około 150 więźniów. Szacunkowa liczba ofiar, które zginęły przez prawie 6 lat funkcjonowania obozu, to około 65 000 osób.


KL Stutthof
obóz Stutthof
Stutthof - obóz


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.