Operacja Anthropoid - 27 maj 1942

Operacja Anthropoid - 78 lat temu został przeprowadzony zamach na Reinharda Heydricha, w mojej ocenie jednej z najważniejszych osób odpowiedzialnych za Holocaust.

Zamach odbył się 27 maja 1942 r, a jego wykonawcami byli Jan Kubiš oraz Jozef Gabčík. Na miejsce zasadzki wybrano ostry zakręt w Pradze-Libeniu. Podczas redukcji prędkości wywiązała się strzelanina pomiędzy Jozefem Gabcikiem a Heydrichem oraz jego kierowcą. Jan Kubiš, rzucając zmodyfikowany granat ręczny, uszkodził samochód oraz poważnie ranił Reinharda Heydricha. Po nie do końca udanej akcji zamachowcy zdołali zbiec i przez jakiś czas ukrywali się z sześcioma innymi członkami ruchu oporu. w krypcie prawosławnej katedry Świętych Cyryla i Metodego. Hitlerowcy wpadli na trop kryjówki za sprawą zdrady Karela Čurdy, który ujawnił nazwiska osób pomagających spadochroniarzom. 18 czerwca 1942 sobór został otoczony przez ugrupowanie SS i gestapo. Gabčik, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý, Josef Valčík, Adolf Opálka i Josef Bublík popełnili samobójstwo w okrążonym kościele. Kubiš natomiast, straciwszy przytomność raniony odłamkami granatu na chórze kościoła, zmarł w sanitarce podczas transportu do szpitala.

W wyniku ran poniesionych w zamachu, Heydrich zmarł 4 czerwca. W ramach represji do końca czerwca 1942 roku aresztowano 1000 osób. Po fałszywej informacji, że zamachowcy ukrywają się w Lidicach, wymordowano rodziny dwóch czeskich oficerów byłej armii czeskiej, a Hitler nakazał zrównanie Lidic z ziemią Rozstrzelano niemal 200 mężczyzn, 198 kobiet wywieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, kilkoro dzieci uznano za podatne na zniemczenie, a resztę wymordowano. Ponadto, w miejscowości Ležáky rozstrzelano 33 osoby z powodu ukrywającego się tam czeskiego radiotelegrafisty i dwóch kryjówek dla czeskich spadochroniarzy.

Zobacz również: 


Operacja Anthropoid
Operacja Anthropoid
Operacja Anthropoid


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.