Śmierć Reinharda Heydricha - 4 czerwca 1942

4 czerwca 1942, osiem dni po zamachu, zmarł Reinhard Heydrich, niemiecki nazista w stopniu Obergruppenführera, oficer policji w stopniu generała; szef Służby Bezpieczeństwa w latach 1932–1939, Gestapo w latach 1934–1939, Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w latach 1939–1942, prezydent Interpolu w latach 1940–1942, zastępca protektora Czech i Moraw w latach 1941–1942. Organizator konferencji w Wannsee i zbrodniarz hitlerowski będący jednym z głównych współodpowiedzialnych za Holocaust.

Ciało Heydricha w trumnie przewieziono na lawecie na hradczański zamek, gdzie wystawiono je na dziedzińcu honorowym w asyście straży SS. Przed katafalkiem do chwili rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych przedefilowało tysiące osób, w tym wielu Czechów, którzy wciąż nie zdawali sobie sprawy, co czeka ich ze strony Niemców, którzy już rozpoczęli działania mające pomścić śmierć Heydricha.

Adolf Hitler nakazał urządzić okazały państwowy pogrzeb w Berlinie, gdzie odbyły się główne uroczystości pogrzebowe. Wzięły w niej udział najważniejsze osoby w Rzeszy oraz żona Heydricha z synami. W pogrzebie uczestniczyli również przedstawiciele rządu czeskiego, który oficjalnie potępił zamach na Protektora Czech i Moraw.

Wskutek nazistowskich represji, trwających przez całe lato 1942 roku, praktycznie zlikwidowano czeski ruch oporu, w tym organizację ÚVOD i cały jej Komitet Centralny. W wyniku fali represji aresztowano ponad 7 tysiące Czechów, z czego prawie skazano 1500 skazano na śmierć. Dalszych 4 tysiące trafiło do obozów koncentracyjnych, więzień oraz obozów zagłady. Osłabło też poparcie społeczeństwa czeskiego dla ruchu oporu, toteż zamachowcy mimowolnie przyczynili się do „pacyfikacji” Protektoratu.

Po śmierci Heydricha, Himmler nakazał przyśpieszenie eksterminacji narodu żydowskiego. Akcji nadano kryptonim „Reinhardt”, na cześć Reinharda Heydricha

Reinharda Heydricha pochowano na Cmentarzu Inwalidów w zwykłym grobie. Natomiast w Pradze, w miejscu dokonania zamachu, naziści ustawili w 1943 roku jego popiersie, przy którym aż do 1945 roku cały czas wartę pełnili żołnierze SS.

Zobacz również: 


Śmierć Reinharda Heydricha
Śmierć Reinharda Heydricha
Śmierć Reinharda Heydricha


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.