Egzekucja 151 więźniów KL Auschwitz 11 listopada 1941

Egzekucja 151 więźniów KL Auschwitz

W dniu obchodzonego w Polsce Święta Niepodległości w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz rozstrzelano 151 osób. Była to też pierwsza masowa egzekucja wykonywana poprzez strzał w potylicę przy pomocy cichostrzelnej broni małokalibrowej. Egzekucja odbyła się pod "ścianą śmierci" na dziedzińcu Bloku 11, zwanego "Blokiem Śmierci".

Głównym wykonawcą tej zbrodni był Rapportführer Gerhard Palitzsch, który był jednym z największych katów obozu oświęcimskiego. Więźniowie osadzeni w Bloku 11 rozbierali się do naga, a następnie pojedynczo byli wyprowadzani i mordowani poprzez strzał w potylice (Geinckschuss).

Wśród 151 ofiar znajdowało się: 80 Polaków przywiezionych z Mysłowic i osadzonych w Bloku Śmierci, 27 więźniów obozu KL Auschwitz osadzonych w Bloku 11 za różne przewinienia oraz 44 więźniów wyselekcjonowanych z obozu przez oddział polityczny. Całą akcję nadzorował komendant obozu Rudolf Hoess, Karl Fritzsch oraz lekarz obozowy. Jednym z naocznych świadków tej egzekucji był więzień Ludwik Banach, który w tym czasie pracował w Bloku 11 jako sprzątacz.


Auschwitz Death Block
Auschwitz Death Wall
Auschwitz Death Block and Death Wall

Photo by: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. All right reserved DCMS