Reinhard Heydrich - Architekt Zagłady?

Reinhard Heydrich (ur. 7.03.1904 w Halle, zm. 4.06.1942 w Pradze) – Obergruppenführer SS jeden z najbardziej zaufanych bezwzględnych ludzi Adolfa Hitlera, Twórca SD (wywiadu SS) oraz Einsatzgruppen.

Szef Służby Bezpieczeństwa w latach 1932–1939, Gestapo w latach 1934–1939, Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w latach 1939–1942. Zastępca protektora Czech i Moraw, udzielał się także jako pilot myśliwca w nalotach na okupowaną Polskę. Przed przed wstąpieniem do SS – oficer marynarki wojennej - z której został wydalony za skandal "towarzyski". Przewodniczący konferencji w Wansee która odbyła się 20.01.1942 i na niej podjęto decyzję o ostatecznym rozwiązaniu w kwestii żydowskiej.

Zmarł 4 czerwca w wyniku obrażeń które doznał po zamachu na jego Życie (operacja Anthropoid) 8 dni wcześniej (27 maja). Był najwyższym rangą oficerem SS oraz człowiekiem z najbliższego otoczenia Hitlera, który został zabity podczas zamachu...

Reinhard Heydrich fanatycznie nienawidził narodu żydowskiego. Jest jedną z najważniejszych osób odpowiedzialnych za Holokaust oraz eksterminację Żydów i Słowian. Od jego imienia pochodzi nazwa Operacja Reinhard / Akcja Reinhardt / Einsatz Reihhard - kryptonim akcji zagłady Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa.


W ramach represji do końca czerwca 1942 roku aresztowano 1000 osób Po fałszywej informacji, że zamachowcy ukrywają się w Lidicach, wymordowano rodziny dwóch czeskich oficerów byłej armii czeskiej a Hitler nakazał zrównanie Lidic z ziemią Rozstrzelano niemal 200 mężczyzn, 198 kobiet wywieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, kilkoro dzieci uznano za podatne na zniemczenie, a resztę wymordowano. Ponadto w miejscowości Ležáky rozstrzelano 33 osoby z powodu ukrywającego się tam czeskiego radiotelegrafisty i dwóch kryjówek dla czeskich spadochroniarzy.

Reinhard Heydrich

Osobiście polecam zapoznać się z tą postacią i odsyłam do książek:

Reinhard Heydrich namiestnik władzy totalitarnej - Deschner Gunther

Kat Hitlera. Biografia Reinharda Heydricha - Gerwarth Robert

oraz chyba najlepszej biografii moim zdaniem

Heydrich. Twarz zła - Mario R. Dederichs


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.