Film Szara Strefa (Grey Zone)

Polecam Film Szara Strefa – opowiada on o powstaniu zbrojnym 12-tego - Sonderkomando w IV Krematorium, 7 października 1944 r (dokładnie w urodziny H.Himmlera), Nie będę go streszczał, tutaj raczej chciałem zwrócić uwagę na 2 ważne osoby które przewijają się w tym filmie a mianowicie: Erich Muhsfeldt oraz Miklós Nyiszli

Erich Muhsfeldt – nadzorca krematoriów w Majdanku oraz Auschwitz był jednym najbardziej bezwzględnych i najokrutniejszych esesmanów, Oprócz tego wielokrotnie przeprowadzał egzekucje i okrutnie znęcał się nad więźniami. Brał udział w akcji o kryptonimie „Erntefest” („Dożynki”) w KL Majdanek, 3 listopada 1943 r., gdzie śmierć poniosło 18 400 Żydów. Skazano go 22 grudnia 1947 roku na karę śmierci, którą wykonano przez powieszenie w krakowskim więzieniu Montelupich.

Drugą ważną osobą jest lekarz rumuńskiego pochodzenia:

Miklós Nyiszli - który dzięki swej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej oraz studiom w Niemczech i doskonałej znajomości języka został zatrudniony przez doktora Josefa Mengele jako specjalista od przeprowadzania sekcji zwłok. Ponadto do jego obowiązków należała opieka lekarska nad więźniarską i esesmańską obsługą komór gazowych i krematoriów, przez co wiedział bardzo dużo o eksterminacji której był naocznym świadkiem. Po wyzwoleniu wrócił do Rumunii, gdzie ponownie podjął się pracy lekarza. W październiku 1947 Miklós Nyiszli zeznawał w sprawie IG Farbenindustrie, wchodzącej w skład procesów norymberskich.

Jest autorem genialnej książki pt. "Byłem asystentem doktora Mengele" - którą polecam każdemu !!!

Film Szara Strefa


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.