Rampa kolejowa - w obozie zagłady Sobibór

Rampa kolejowa Sobibór

Rampa kolejowa w Sobiborze to jedna z nielicznych budowli, która zachowała się na terenie funkcjonującego w latach 1942–1943 niemieckiego obozu zagłady.

Znajduje się ona się przy jednym z czterech torów należących do stacji Sobibór, dokąd przybywały transporty z deportowanymi więźniami. Rampa i tor zostały odgrodzone płotem z drutu kolczastego i zamaskowane gałęziami sosnowymi przeplecionymi przez druty.

Szacuje się, że z około 170-180 tysięcy deportowanych i zgładzonych w Sobiborze Żydów, 84 tysiące przybyło drogą kolejową z Holandii, Niemiec, Austrii, Słowacji, Francji, Protektoratu Czech i Moraw, Białorusi i Rosji. Pociągi wjeżdżały na bocznicę kolejową w obrębie obozu, a następnie na rampie dokonywano selekcji, podczas której wybierano niewielką grupę osób zmuszanych do niewolniczej pracy w obozie.

Osoby, które mogły poruszać się samodzielnie, przechodziły do obozu nr II. Tam przybyłych rozdzielano na grupy mężczyzn i kobiet, a także pozbawiano ich przywiezionego ze sobą dobytku. Następnie pędzono ich na śmierć do obozu III, gdzie znajdowały się komory gazowe oraz masowe groby. Osoby starsze, chore, niedołężne, które nie mogły iść o własnych siłach, rozstrzeliwano w pobliskiej kaplicy. W późniejszym czasie wywożono je do obozu III, gdzie zabijani byli strzałem w tył głowy w „lazarecie”.


sobibor - railway ramp
sobibor - railway ramp
sobibor - railway ramp

zdjęcia: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. Zakaz kopiowanie zdjęć bez zgody autora. Potrzebujesz zdjęć? Napisz - Kontakt