Spalinowe komory gazowe

Spalinowe komory Gazowe - zanim Niemcy zaczęli uśmiercać znanym środkiem Zyklon B - używali komór gazowych, które zasilane były tlenkiem węgla ze spalin silnika dieslowskiego / benzynowego, ramach akcji "Einsatz Reinhardt" oraz postanowień które zapadły na konferencji w Wansee.

Np w obozie w Treblince były to silniki z czołgu T-34, ale funkcjonowały też "mobilne" komory gazowe w postaci ciężarówek. Geneza powstania takiego sposobu eksterminacji ma swoje korzenie jeszcze z przed wojny. W ramach doskonalenia rasy Niemcy przeprowadzali akcje T4 (Aktion T4) która miała na celu eliminacje chorych psychicznie obywateli Niemiec, którzy byli obciążeniem zarówno genetycznym jak i finansowym dla III rzeszy. Akcje ze względu na naciski społeczeństwa wstrzymano, lecz wiele osób które brało w tej akcji nadzorowało potem proces zagłady w rożnych obozach, - tzw "Weterani Akcji T4".

Polecam również zapoznać się z książką Aly Götz pod tytułem "Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech". Uśmiercanie spalinami zostało zastąpione Zyklonem B, który nie był drogi w produkcji, a działał szybciej i skuteczniej niż komory zasilane tlenkiem węgla.

spalinowe komory gazowe


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.