Stanisław Kaszyński - Cichy Bohater z Chełmna nad Nerem

Stanisław Kaszyński

Stanisław Kaszyński był polskim urzędnikiem samorządowym i społecznikiem w okresie II RP oraz wieloletnim sekretarzem gminy Chełmno. Był człowiekiem wykształconym, szanowanym i lubianym przez mieszkańców, ale potajemnie współpracował także z Polskim Państwem Podziemnym. W rejonie tym działały oddziały Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej (od 1942).

W styczniu 1942 Kaszyński podjął inicjatywę przekazania wiadomości na temat zbrodni popełnianych na Żydach w niemieckim obozie zagłady Kulmhof na Zachód. Jego list, który miał trafić do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Szwajcarii, został jednak przechwycony przez SS. W konsekwencji Stanisława Kaszyńskiego zatrzymano i uwięziono. 

Po paru dniach, gdy wyprowadzono Kaszyńskiego pod eskortą, podjął próbę ucieczki, podczas której został zastrzelony. Miało to miejsce najprawdopodobniej 2 (lub 3) lutego 1942 w okolicach pałacu, w którym mieściła się rozbieralnia dla więźniów i wejście do komór gazowych znajdujących się w gazowych ciężarówkach (Gas Vans). Ciało Kaszyńskiego zostało pogrzebane w nieznanym miejscu na terenie Lasu Rzuchowskiego.

Żonę Stanisława Kaszyńskiego, Karolinę, która wówczas była w ciąży, deportowano do niemieckiego obozu dla kobiet w Łodzi, a następnie przeniesiono ją do więzienia Gestapo, gdzie została zamordowana. Stanisław i Karolina Kaszyńscy osierocili czwórkę dzieci, którymi po aresztowaniu matki zaopiekowała się przyjaciółka Karoliny, Cecylia Sońta.

W 1991 na terenie Lasu Rzuchowskiego (gdzie grzebano zwłoki zagazowanych ofiar) odsłonięto monument upamiętniający Stanisława Kaszyńskiego.


Stanislaw Kaszynski
Stanislaw Kaszynski
Stanislaw Kaszynski


zdjęcia: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. Zakaz kopiowanie zdjęć bez zgody autora. Potrzebujesz zdjęć? Napisz - Kontakt