Wyzwolenie obozu Gross Rosen

The liberation of Gross Rosen

Gross-Rosen - 14 lutego 1945 r nastąpiło wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego. W lutym 1945, z powodu zbliżającego się frontu wschodniego, podjęto decyzję o ewakuacji obozu.

Więźniów, zgromadzonych na pobliskiej stacji kolejowej, załadowano do wagonów. Głównie były to wagony bez dachu, które służyły do przewodu węgla oraz skalnych bloków z pobliskich kamieniołomów.
Transporty kierowano w głąb Rzeszy. Podczas kilkudniowej podróży, więźniowie przy temperaturze -20 stopni, bez jedzenia i picia, a także ciepłej odzieży, umierali z wycieńczenia, głodu i zimna.

Podczas akcji ewakuacyjnej zginęło kilka tysięcy więźniów i był to jeden z najtragiczniejszych okresów działalności obozu.Na przełomie 13 i 14 lutego do praktycznie opuszczonego obozu wkroczyła Armia Czerwona (dokładnie 1-wszy Front Ukraiński), wyzwalając obóz spod niemieckiego terroru.

Gross-Rosen - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady znajdował się obszarze administracyjnym państwa niemieckiego (III Rzeszy), nieopodal obecnej wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w województwie dolnośląskim. Jako niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny funkcjonował w latach w latach 1940-1945.

Od sierpnia 1940 roku początkowo obóz był filią KL Sachsenhausen, a następnie, 1 maja 1941 roku, Arbeitslager Gross-Rosen uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. Przez obóz w ciągu 5 lat przeszło około 125 000 , z czego szacuje się, że 40 000 zmarło. Obóz, w zależności od klasyfikacji, posiadał około 120 podobozów.


wyzwolenie gross rosen
wyzwolenie gross rosen
wyzwolenie gross rosen


zdjęcia: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. Zakaz kopiowanie zdjęć bez zgody autora. Potrzebujesz zdjęć? Napisz - Kontakt