Rozkaz transportu 5000 polskich więźniów politycznych z obozu Auschwitz

rozkaz transportu 5000 polskich więźniów politycznych

3.03.1943 – Wydano rozkaz transportu 5000 polskich więźniów politycznych z obozu Auschwitz do pięciu niemieckich obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

Tamtego dnia, komendant niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz  Rudolf Hoess otrzymał telegraf od Richarda Glück'a. W jego treści widniał rozkaz odesłania do obozów KL Buchwenwald, KL Gross Rosen, KL Flossenburg, KL Neunegamme i KL Sachsenhausen odpowiednio po 1000 polskich więźniów, w pełni zdolnych do pracy i zdrowych. Wybrano cztery grupy po 1000 fachowców z przemysłu metalurgicznego oraz grupę 1000 fachowców budowlanych.

Przeniesienie 5000 młodych, zdrowych i zdolnych do pracy Polaków do pięciu obozów w głąb Rzeszy miało także na celu poprawę bezpieczeństwa poprzez pozbycie się więźniów politycznych, mogących doprowadzić do buntu lub rozwoju ruchu oporu. Przeniesienie 5000 polskich więźniów miało też związek ze zwolnieniem miejsca dla 15 000 więźniów, Żydów z Berlina, którzy dotychczas byli zatrudnieni w berlińskim przemyśle zbrojeniowym. Zaznaczono, że ich zdolność do pracy warto podtrzymać wszelkimi środkami.


KL Auschwitz
KL Auschwitz
KL Auschwitz


zdjęcia: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. Zakaz kopiowanie zdjęć bez zgody autora. Potrzebujesz zdjęć? Napisz - Kontakt