Wyzwolenie Transportu śmierci z Bergen Belsen

A Train Near Magdeburg

W piątek 13 kwietnia 1945, wykonano poniższe zdjęcia. Ukazują onr uwolnienie więźniów z pociągu, który parę dni wcześniej wyruszył z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Zdjęcia zostały zrobione przez majora Clarence'a L. Benjamina z amerykańskiej armii, w pobliżu miejscowości Magdeburg w Niemczech

Kilka kilometrów na północ od Magdeburga, w zalesionym wąwozie, niewielka grupa rozpoznawcza natrafiła na bocznicę kolejową, na której stał skład wagonów. Przebywało w nim około 2500 żydowskich więźniów. Był to jeden z trzech pociągów, który opuścił obóz Bergen-Belsen 10 kwietnia. Oczom amerykańskich żołnierzy ukazał się straszny widok wygłodniałych, wycieńczonych, schorowanych kobiet, mężczyzn i dzieci. Więźniowie na widok amerykańskich żołnierzy zaczęli opuszczać wagony, w których byli "ewakuowani" w nieludzkich warunkach.

Większość więźniów pochodziła z Polski, Rosji oraz innych krajów wschodnich. Obszerną relację amerykańskim żołnierzom złożyła Gina Rappaport, która bardzo dobrze mówiła po angielsku. Przebywała ona m.in. w getcie warszawskim, a następnie została wysłana do niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen.

Pociąg został "porzucony" przez niemieckich oprawców po tym, jak musiał zmienić trasę z powodu zbijającej się od strony wschodniej armii sowieckiej. Według niektórych źródeł, z powodu braku możliwości kontynuacji ewakuacji, pociąg miał zostać wysadzony w powietrze lub miał wjechać na uszkodzony most, a następnie runąć do rzeki.


Roma and Sitti Holocaust
A Train Near Magdeburg
A Train Near Magdeburg


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.