Irma Grese - piękna bestia

Irma Grese (urodzona 7 X 1923 we Wrechen w Meklemburgii, zmarła 13 XII 1945 w Hameln) – najbardziej zanana jako nadzorczyni (SS-Aufseherin) w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz członkini personelu pomocniczego SS. Jedna z najbardziej okrutnych, bezwzględnych i bestialskich nadzorczyń w obozach.

Latem 1942 została skierowana do obozu dla kobiet w Ravensbrück w celu odbycia szkolenia na nadzorczynię SS, które ukończyła w marcu 1943. Następnie, na własna prośbę, została skierowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Początkowo pracowała jako telefonistka w Obozie A i Obozie B, później pilnowała komanda budowy dróg oraz komanda ogrodowego. Pod koniec 1943 została awansowana na stanowisko SS-Oberaufseherin, funkcjonując jako zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. W maju 1944 została nadzorczynią w Obozie C, a następnie kierowniczką komanda więźniarek karnej kompanii kobiet, której członkinie musiały wykonywać najcięższe prace ziemne. W grudniu 1944 została raportową w obozie dla kobiet Auschwitz-Birkenau.

Była biseksualistką. Utrzymywała kontakty intymne między innymi z komendantem obozu w Auschwitz-Birkenau, Josefem Kramerem, oraz Marią Mandl, a także z więźniarkami i więźniami. Często brała udział w „imprezach” w ośrodku wypoczynkowym SS znajdującym się w Międzybrodziu Bialskim. Irma czynnie uczestniczyła w selekcjach przeprowadzanych na rampie kolejowej, gdzie decydowała jednym ruchem ręki, czy dana osoba ma zostać przy życiu, czy trafić do komory gazowej.

Po wojnie została pojmana i osądzona w procesie załogi Bergen-Belsen 1945 w Lüneburgu, gdzie wraz z innymi oprawcami została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonał angielski kat, Albert Pierrepoint, 13 grudnia 1945 o godzinie 9:34 w więzieniu w Hameln.

Odsyłam również do niedawno wydanej książki pod tytułem „Piękna bestia. Zbrodnie SS-Aufseherin Irmy Grese” autorstwa Daniela Patricka Browna.

Grese Irma
Irma Grese
Irma Grese - book


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.