Rudolf Höß - komendant obozu Auschwitz

Rudolf Höß (Höss, Hoess) - Niemiecki nazista w stopniu SS-Obersturmbannführer'a pierwszy komendant i założyciel obozu Auschwitz. Członek NSDAP, SS oraz Totenkopfverband. 

Rudolf Franz Ferdinand Höß urodził się 25 listopada 1900 w Baden-Baden. W wieku 16 lat, wbrew woli zmarłego rok wcześniej ojca, który chciał, aby syn został kapłanem, jako ochotnik wstąpił do 21 Pułku Dragonów Badeńskich. Wcześniej służył tam jego ojciec i dziadek. Po przeszkoleniu w szwadronie zapasowym w Bruchsal, w 1917, został wysłany na front z samodzielnym oddziałem kawalerii „Pasza II”. W czasie I wojny światowej walczył w Turcji, Mezopotamii i Palestynie. Dosłużył się stopnia feldfebla. Został odznaczony Krzyżem Żelaznym II i I klasy oraz Żelaznym Półksiężycem.

Po wojnie należał do Freikorpsu na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Ruhry. W 1923 został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za morderstwo Waltera Kadowa. Wyszedł na wolność po 6 latach w ramach amnestii.

W 1933, z namowy Himmlera, zgłosił się do SS i został przyjęty rok później. Został też członkiem Totenkopfverband. Swoje pierwsze doświadczenie obozowe zdobywał w Dachau, w oddziale wartowniczym i w zarządzie obozu. W 1938 otrzymał awans na SS-Hauptsturmführera i został skierowany do Sachsenhausen, gdzie pełnił funkcję kolejno adiutanta komendanta i kierownika obozu.

4 maja 1940 otrzymał nominację na komendanta mającego powstać obozu koncentracyjnego na terenie okupowanej Polski, w Oświęcimiu (niem. Auschwitz). Heinrich Himmler powierzył mu zadanie jego budowy na terenie byłych koszar.

W czasach pełnienia obowiązków komendanta, do grudnia 1943, obóz rozrósł się do największego kompleksu obozów w III Rzeszy, a obóz Auschwitz-Birkenau został przekształcony z obozu koncentracyjnego przeznaczonego głównie dla Polaków i jeńców radzieckich w największy znany obóz masowej eksterminacji, głównie ludności żydowskiej.

Za swoje dokonania odznaczony został hitlerowskim Krzyżem Zasługi Wojennej II i I klasy.

Powrócił do Oświęcimia w maju 1944, w roli nadzorowania zagłady Żydów węgierskich jako szef urzędu w Inspektoracie Obozów Koncentracyjnych w Głównym Urzędzie Administracji i Gospodarki SS. Szacuje się, że w okresie od maja do października 1944 zginęło ok 450 000 osób, głównie obywateli Węgier.

Po wojnie ukrywał się pod przybranym nazwiskiem Franz Lang, lecz został rozpoznany i ujęty 11 marca 1946 w Gottrupel. Był świadkiem na procesie norymberskim w sprawach Ernsta Kaltenbrunnera, Oswalda Pohla i kierownictwa koncernu IG Farben. Został wydany polskiemu wymiarowi sprawiedliwości na podstawie umowy o ekstradycji. 25 maja 1946, wraz z 9 innymi zbrodniarzami nazistowskimi, przetransportowano go samolotem do więzienia w Warszawie. Następnie został przewieziony pociągiem do Krakowa i osadzony w więzieniu Montelupich, wraz ze 120 funkcjonariuszami Auschwitz-Birkenau. Oskarżenie przygotował sędzia śledczy Jan Sehn, który w latach 1945–1946 z ramienia Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich prowadził badania na terenie obozu. Za jego namową sędziego Sehna i psychiatry Stanisława Batawii, w oczekiwaniu na proces, napisał m.in. autobiografię.

Proces rozpoczął się 11 marca 1947 i trwał do 2 kwietnia 1947 i zakończył się wyrokiem śmierci. Zeznania złożyło 85 świadków, w tym więzień obozu Auschwitz-Birkenau, premier Józef Cyrankiewicz. Proces obserwowało wielu dziennikarzy oraz przedstawicieli stowarzyszeń więźniów obozu z różnych krajów.

7 kwietnia, podczas spotkania z prokuratorem, poprosił o widzenie z księdzem. 10 kwietnia złożył katolickie wyznanie wiary i wyspowiadał się. Z relacji Hößa wynika, że najprawdopodobniej otrzymał on rozgrzeszenie, a następnie przyjął komunię święta.

16 kwietnia 1947 Höß został przewieziony i osadzony w bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz. Wyrok wykonano o godzinie 10:08 rano przez powieszenie. Szubienica znajdująca się obok budynku byłej komendantury i krematorium, na której go powieszono, została zachowana na terenie muzeum do dzisiaj.

Uwaga: nie mylić z innym bardzo ważnym nazistą, Rudolf Heß (Hess), ur. 1894 w Aleksandrii, zm. 1987 w Berlinie Zachodnim.

Polecam książki:

„Komendant. Rudolf Höss - twórca Auschwitz”, Ian Baxter

„Wyznania spod szubienicy. Autobiografia Rudolfa Hossa, komendanta KL Auschwitz”

„Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz“, Volker Koop

„I nigdy oskarżony nie miał wyrzutów sumienia? Biografia Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz, a kwestia jego odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi”, Manfred Deselaers


 
rudolf Hoss
rudolf Hoss
rudolf Hoss

Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.