Projekt Death Camps Memorial Site

Death Camps Memorial Site to projekt historyczno-edukacyjny na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady, a także działalności zbrodniczych organizacji takich, jak: SS, SD, Gestapo, Einsatzgruppen (z uwzględnieniem udziału kolaborantów).

Wszystkie opracowane materiały są mojego autorstwa i zostały oparte na 16 latach pogłębiania wiedzy poprzez studiowanie takich materiałów jak: źródła historyczne, archiwa i zbiory muzealne, materiał IPN, zeznania świadków oraz konsultacje z pracownikami muzeów i przewodnikami.

Celem projektu jest szerzenie wiedzy związanej z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, uwzględniając tematy takie, jak: ludobójstwo, Holokaust, zbrodnie przeciwko ludzkości. Projekt prowadzony jest w językach: polskim i angielskim. Ma zasięg międzynarodowy dzięki wykorzystaniu Internetu, serwisów social media, platform streamingowych oraz przez organizacje m.in. spotkań edukacyjnych, wykładów, prelekcji i wyjazdów edukacyjno-badawczych.


Autor projektu

Paweł Krupiński

Nazywam się Paweł Krupiński. W wolnym czasie podróżuję po miejscach historycznych - głównie po byłych niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady. Przez ponad 16 lat odwiedziłem prawie 300 razy różne obozy koncentracyjne i zagłady – zarówno prywatnie, jak i komercyjnie. Konsultacje historyczne, setki przeczytanych książek, obejrzanych filmów dokumentalnych i historycznych na temat Holokaustu, obozów, III Rzeszy i Cesarstwa Niemieckiego (zaczynając od towarzystwa Thule 1918 po 1945), a następnie losów powojennych zbrodniarzy nazistowskich i historii II wojny światowej. Oprócz obozów odwiedzam również inne historyczne miejsca (Wilczy Szaniec, Wał Pomorski, miejsce operacji Anthropoid, itp.).

Z wykształcenia jestem programistą/informatykiem. Mieszkam w Katowicach (30 min. od Muzeum Auschwitz). Na co dzień prowadzę firmę informatyczną APN IT - Nowoczesne Technologie Informatyczne - www.apnit.pl, która również przygotowała tę stronę internetową. Prywatnie jestem również zapalonym wędkarzem oraz muzykiem, ale pasja, której poświęcam najwięcej czasu, to historia II Wojny Światowej, a w szczególności obozy koncentracyjne i zagłady, jak i powiązane z nimi tematy.


Realizacja Projektu

Baza wiedzy, serwis www,  social media, multimedia

Swoją wiedzę "przelewam" na artykuły, które są tekstami autorskimi i zostały oparte na 16 latach pogłębiania wiedzy poprzez studiowanie takich materiałów jak: źródła historyczne, archiwa i zbiory muzealne, materiał IPN, zeznania świadków, rozmowy z żyjącymi byłymi więźniami i świadkami tych wydarzeń oraz konsultacje z pracownikami muzeów i przewodnikami. Artykuły w obecnej chwili są tłumaczone także na język angielski przez magistra translatoryki, a następnie umieszczane na ponad 100 grupach tematycznych polsko- i anglojęzycznych. Artykuły zawierają także autorskie: zdjęcia, filmy, nagrania z drona, animacje, mapy, itp. Co jakiś czas organizuję również konkursy, w których nagrodami są książki o tematyce obozowej ufundowane przez wydawnictwa, z którymi współpracuję. W planach mam także wdrożenie innych języków obcych.

Strona internetowa jest całkowicie zoptymalizowana pod urządzenia mobilne, wykonana i zoptymalizowana w najnowocześniejszych technologiach informatycznych (ocena wg Google - ponad 90%). Strona jest również pozycjonowana wg tzw. koncepcji długiego ogona - Long Tail.

strona internetowa

 

Death Camps - Facebook Profile
Death Camps - Instagram Profile
Death Camps - Youtube Profile

 

liczba odwiedzin strony www: ponad 70 000

liczba obserwujących profil facebook: ponad 59 000

liczba osób na grupie tematycznej: ponad 5 600

liczba obserwujących profil Instagram: ponad 2200

liczba udostępnionych i opublikowanych autorskich postów na innych grupach (większość w języku angielskim): ponad 2 000


Wyjazdy i spotkania edukacyjne

Parę razy w miesiącu odwiedzam muzea i byłe obozy: Auschwitz, Auschwitz Birkenau, Treblinka, Sobibór, Bełżec, Majdanek, Chełmno nad Nerem, Stutthof, Gross-Rosen, Płaszów, Pustków, Theresienstadt. Jeśli chcecie się spotkać, porozmawiać, wymienić się wiedzą, wspólnie zwiedzić miejsca pamięci, będę w tych miejscach zgodnie z harmonogramem [Wyjazdów] (uwaga; Nie świadczę usług przewodnickich!)

wykłady edukacyjne


Wykłady i prelekcje

Prowadzę wykłady, prelekcje (prezentacje multimedialne - wykład; 45 min / 90 min / 120 min), panele dyskusyjne, m in. w szkołach (8 klasa / liceum / technikum / szkoły policealne, itd.), a także stowarzyszeniach, klubach, instytucjach, jak i w czasie wydarzeń i rocznic. Wykłady prowadzę na terenie całej Polski. Tematami są: obozy koncentracyjne, zagłady, pracy, Holokaust, martyrologia, zbrodnicza działalność państw osi, historie regionów, miast podczas okupacji, wydarzenia, ważne osoby.  Istnieje możliwość przygotowania wykładu lub prezentacji opisujących dane wydarzenie, rocznicę, miejsce, itp. Więcej informacji proszę o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykłady_study_holocaust
lekcje_lesson_holocaust
study_prezentacja_holocaust


Wyjazdy i ekspedycje badawcze

Często podróżuję do miejsc takich jak Auschwitz, Auschwitz Birkenau, Treblinka, Sobibór, Bełżec, Majdanek, Chełmno nad Nerem, Stutthof, Gross-Rosen, Płaszów, Pustków, Theresienstadt, oraz po pozostałych miejscach związanych z tematyką ludobójstwa i martyrologii. Nieustannie pogłębiam swoją wiedzę w temacie obozów śmierci, eksterminacji, Holokaustu, zbrodni nazistowskich, zbrodni przeciwko ludzkości.  Miejsca te również uwieczniam na fotografiach i nagraniach wideo, które później publikuję w sieci i na portalach social media. Również bezpłatnie udostępniam zdjęcia, np. do gazet czy publikacji, jak i do prac naukowych (np. magisterskich, licencjackich, itd.).

wyjazd auschwitz- death camps memorial site wyjazd auschwitz- death camps memorial site
wyjazd kulmhof - death camps memorial site wyjazd kulmhof - death camps memorial site
wyjazd auschwitz birkenau- death camps memorial site wyjazd auschwitz birkenau- death camps memorial site
wyjazd gross rosen - death camps memorial site wyjazd gross rosen - death camps memorial site
wyjazd sobibor death camps memorial site wyjazd sobibor death camps memorial site
wyjazd belzec death camps memorial site wyjazd belzec death camps memorial site


Akcja Znicz Pamięci

W styczniu 2021 zainicjowałem akcję "Znicz Pamięci" - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach, w których w latach 1933-1945 Niemcy dopuścili się masowych zbrodni, zarówno w różnego typu obozach, jak i w miejscach masowych straceń przeciwników nazistowskiego reżimu.

Upamiętnienie Auschwitz
Upamiętnienie Auschwitz
Monowitz
Auschwitz Rampa
Upamiętnienie KL Plaszow 21-01-14
Kulmhof2
Lodz3
Radegast1


Publikacje

"Podobozy Auschwitz: wczoraj i dziś" - obecnie pracuję nad książką na temat podobozów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Niewiele osób wie, że oprócz macierzystego obozu Auschwitz istniało 48 podobozów Auschwitz (w tym Birkenau i Monowitz). Planowane jest wydanie wersji tradycyjnej, papierowej, w formie książki/fotoalbumu, oraz elektronicznej (Ebook),  jak i aplikacji w APPLE APP Store oraz Google Play App Store‎. "Podobozy Auschwitz: wczoraj i dziś" będzie zbiorem informacji zawierających opisy, zdjęcia archiwalne, mapy oraz zdjęcia w stanie obecnym. Książka zostanie wydana w języku polskim oraz angielskim. Planowany termin ukończenia: lato 2021. 


Podobozy Auschwitz - książka

Auschwitz Monowitz
Auschwitz Monowitz
Auschwitz Monowitz
Auschwitz Monowitz
Auschwitz Monowitz
Auschwitz Monowitz


Wszelkie tłumaczenia, wykonanie i utrzymanie strony i promocja i rozbudowa www, zakup książek, wyprawy w celach edukacyjnych, promocję w internecie finansuję SAMODZIELNIE lub z otrzymanych od WAS WPŁAT.

Zebrane fundusze przeznaczane są na:

1) Tłumaczenia tekstów na języki obce

2) Płatne posty o zasięgu międzynarodowym w social media

3) Promowanie strony w wyszukiwarce Google

4) Bieżące koszty zawiązane z prowadzeniem projektu

JEŚLI CHCIELIBYŚCIE WESPRZEĆ TEN PROJEKT, MOŻNA TO ZROBIĆ POPRZEZ:


LT 78 3250 0425 2107 5708

BIC: REVOLT21
recipient: DCMS - Paweł Krupiński
tytułem: wsparcie projektu DCMS

PL 73 1050 1214 1000 0092 4501 6705

Kod BIC SWIFT: INGBPLPW
odbiorca: Death Camp Memorial - Paweł Krupiński
tytułem: wsparcie projektu DCMS


Sugestie, pytania, wyjazdy, prelekcje - napisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub wiadomość na Facebook'u

Podziękowania dla:

Joanna Stebel - za pomoc przy korekcie tekstów oraz koordynację angielskiej wersji językowej strony,
Dagmara, Kinga, Sebastian, Frozen  - za pomoc w administrowaniu grupą tematyczną na  Facebook'u,
Tomasz Specyał i wydawnictwo Replika,
Alicja J. - która natchnęła mnie do stworzenia tego projektu,
Henryka Limańska - moja nauczycielka historii z czasów technikum.

STRONA NIE PROMUJE W ŻADEN SPOSÓB JAKICHKOLWIEK USTROJÓW TOTALITARNYCH, UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH BĄDŹ WYZNANIOWYCH!


Pozdrawiam
Paweł Krupiński