Wyzwolenie komplekus obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen

5 maja 1945 żołnierze armii amerykańskiej wyzwolili niemiecki kompleks obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Obóz KL Mauthausen funkcjonował od sierpnia 1938 do 5 maja 1945 i został założony przez Niemców w pobliżu miejscowości Mauthausen na obecnym terytorium Austrii, w pobliżu największego kamieniołomu granitu.

Czytaj dalej

Wyzwolenie KL Dachau

29 kwietnia 1945 wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny  Dachau. W obozie znajdowało się około 33 000 więźniów. Obóz Dachau był jednym z ostatnich funkcjonujących obozów. Po wyzwoleniu, wojska zastały około 7 500 zwłok, które czekały na spalenie w krematoriach.

Czytaj dalej

Ewakuacja morska KL Stutthof

W dniu 25 kwietnia 1945 rozpoczęła się ostateczna ewakuacja drogą morską więźniów przebywających w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Czytaj dalej

Wyzwolenie KL Sachsenhausen

22 kwietnia 1945 polscy żołnierze z 2 Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego, razem z wojskami 47 Armii Radzieckiej, wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Sachsenhausen.

Czytaj dalej

Powstanie w getcie Warszawskim

19 kwietnia 1943 doszło do największego zbrojnego aktu oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Tego właśnie dnia wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Czytaj dalej

Wyzwolenie Transportu śmierci z Bergen Belsen

W piątek 13 kwietnia 1945, wykonano poniższe zdjęcia. Ukazują onr uwolnienie więźniów z pociągu, który parę dni wcześniej wyruszył z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Zdjęcia zostały zrobione przez majora Clarence'a L. Benjamina z amerykańskiej armii, w pobliżu miejscowości Magdeburg w Niemczech

Czytaj dalej

Porajmos - eksterminacja Romów i Sinti

W Międzynarodowy Dzień Romów pamiętajmy również o kilkuset tysiącach Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani przez Niemców i kolaborantów podczas II wojny światowej.  

Czytaj dalej

Radzieccy więźniowie w KL Auschwitz

Po rozpoczęciu operacji Barbarossa w czerwcu 1941 i początkowych sukcesach militarnych niemieckiej armii na froncie wschodnim, do niemieckiej niewoli trafiło tysiące jeńców radzieckich.

Czytaj dalej

KL Dachau - pierwszy transport więźniów

Niespełna 3 miesiące po objęciu przez Adolfa Hitlera stanowiska kanclerza Niemiec, na rozkaz Heinricha Himmlera, 30 km na północny zachód od Monachium, w miejscowości Dachau powstał pierwszy obóz koncentracyjny nazistowskiego reżimu.

Czytaj dalej

Likwidacji getta w okupowanym Krakowie

13 i 14 marca 1943 Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta w okupowanym Krakowie. Rozkaz likwidacji wydał Wilhelm Haase, a akcję likwidacyjną nadzorował komendant niemieckiego obozu Plaszow, Amon Goeth.

Czytaj dalej

KL Lublin "Majdanek" - Pole nr I

Pole nr 1 to najstarsza część niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady "Majdanek"  (KL Lublin - oficjalna nazwa) założonego przez Niemców w 1941 na obrzeżach miasta Lublin, w dzielnicy Majdan Tatarski.

Czytaj dalej

Irmfried Eberl - uczestnik akcji T4 i operacji Reinhardt

Irmfried Eberl (ur. 8 września 1910, zm. 16 lutego 1948) – austriacki nazista, oficer SS w stopniu SS Untersturmführer, lekarz, doktor nauk medycznych, jeden z głównych uczestników akcji T4, pierwszy komendant niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince, kierownik eutanazji ośrodka w Bernburgu.

Czytaj dalej

Rzeźba torów kolejowych - Bełżec

Rzeźba torów kolejowych - monument wykonany z torowisk kolejowych, podkładów, kamieni oraz betonu. Symboliką nawiązuje on do bocznicy, na której zatrzymywały się pociągi z deportowanymi do obozu ofiarami.

Czytaj dalej

Ilse Koch - Suka z Buchenwaldu

Margarete Ilse Koch (z domu Köhler) – (ur. 22 września 1906 w Dreźnie, zm. 1 września 1967 w Aichach) - niemiecka nadzorczyni (SS-Aufseherin) w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Buchenwald. Zbrodniarka wojenna, jedna z najbardziej sadystycznych nadzorczyń, zanana również z obsesji na punkcie ludzkiej skóry, z której wykonywano dla niej m.in. rękawiczki czy torebki. Znana jako “suka z Buchenwaldu” lub “wiedźma z Buchenwaldu”.

Czytaj dalej

Wyzwolenie obozu Gross Rosen

Gross-Rosen - 14 lutego 1945 r nastąpiło wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego. W lutym 1945, z powodu zbliżającego się frontu wschodniego, podjęto decyzję o ewakuacji obozu.

Czytaj dalej

Stanisław Kaszyński - Cichy Bohater z Chełmna nad Nerem

Stanisław Kaszyński był polskim urzędnikiem samorządowym i społecznikiem w okresie II RP oraz wieloletnim sekretarzem gminy Chełmno. Był człowiekiem wykształconym, szanowanym i lubianym przez mieszkańców, ale potajemnie współpracował także z Polskim Państwem Podziemnym. W rejonie tym działały oddziały Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej (od 1942).

Czytaj dalej

Stacja Radegast Litzmannstadt (Łódź)

W czasie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję punktu przeładunkowego żywności i surowców przeznaczonych dla ludności i zakładów pracy łódzkiego getta, jak i miejsce, do którego przybywali deportowani Żydzi, głównie z Europy zachodniej oraz południowej.

Czytaj dalej

Wystawy Online "AUSCHWITZ - CICHA NOC, ŚMIERCI NOC"

Z okazji 76 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu, przygotowałem prezentację złożoną z nocnych zdjęć wykonanych na terenie Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau oraz Auschwitz III-Monowitz. Zapraszam do Wystawy Online "Auschwitz - Cicha Noc, Śmierci Noc".

Czytaj dalej

KL Stutthof - Marsz Śmierci 25/01/1945

W dniu 25 stycznia o godzinie 5:00 komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof wydał rozkaz ewakuacji części więźniów obozu. W rozkazie był również zapis, iż w przypadku prób ucieczki, jak i w przypadku niemożności kontynuowania marszu lub jego opóźnienia, należy użyć broni palnej.

Czytaj dalej

Ewakuacja obozu Arbeitslager Blechhammer

21 stycznia 1945 rozpoczęła się ewakuacja obozu Arbeitslager Blechhammer. Był to największy podobóz należący do kompleksu KL Monowitz (wcześniej KL Auschwitz III). Około godziny 11-tej odbył się ostatni apel, na którym zarządzono ewakuację obozu.

Czytaj dalej

Konferencja w Wannsee 20 stycznia 1942

W dniu 20 stycznia 1942, w willi położnej przy Grossen Wannsee 56/58 na skraju jeziora Wannsee w dzielnicy Berlina, odbyła się konferencja, na której zapadł szereg decyzji związanych z tzw. „ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej”.

Czytaj dalej

Ewakuacja więźniów obozu Auschwitz - Marsz Śmierci

W dniach od 17 do 21 stycznia miała miejsce ewakuacja niemieckich nazistowskich obozów Auschwitz I, Auschwitz II Birkenau oraz KL Monowitz (Auschwitz III). Na dzień 17 stycznia stan liczbowy więźniów kompleksu obozowego Auschwitz liczył 67 012 więźniów (Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau: 31 874; KL Monowitz: 35 118). 

Czytaj dalej

Likwidacja obozu Kulmhof

W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 zarządzono ewakuację niemieckiego obozu Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Esesmani, pod dowództwem Hansa Bothmanna, rozpoczęli likwidację ostatnich żyjących więźniów. Ostatnich 47 więźniów było przetrzymywanych w spichlerzu na terenie Chełmna. Wśród nich byli rzemieślnicy oraz osoby odpowiedzialne za zacieranie śladów zbrodni.

Czytaj dalej

Likwidacja obozu KL Plaszow

14 stycznia 1945 nastąpiła ostateczna likwidacja niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow. W mroźny styczniowy dzień, grupa ponad 600 ostatnich więźniów (w tym około 150 kobiet) wymaszerowała pieszo pod eskortą SS w kierunku obozu Auschwitz.

Czytaj dalej

Rampa nr 3 - Auschwitz Birkenau

Rampa nr 3 - znajdowała się na terenie bezpośrednio na terenie obozu Auschwitz II Birkenau. Została uruchomiona w maju 1944 w związku z planowanym przybyciem transportów węgierskich Żydów. Tory kolejowe wzdłuż rampy biegły aż do komór gazowych i krematoriów nr II i III.

Czytaj dalej

Treblinka, Bełżec, Sobibór: Komory gazowe i ich upamiętnienie

W trzech niemieckich nazistowskich obozach zagłady, utworzonych w ramach akcji Reinhard, funkcjonowały praktycznie takie same komory gazowe. Wszystkie swoim wyglądem nawiązywały do żydowskich łaźni rytualnych, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystkie znajdowały się w oddzielonej i zamaskowanej strefie nr III, tzw. strefie śmierci, obozie nr 3 lub obozie umarłych.

Czytaj dalej

Wigilia Bożego Narodzenia w KL Auschwitz 1940

24 grudnia 1940 miała miejsce pierwsza Wigilia w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Na placu apelowym ustawiono świąteczną choinkę oświetloną elektrycznymi lampkami, a pod drzewkiem zostały ułożone ciała więźniów, którzy ponieśli śmierć podczas pracy lub zamarzli na apelu.

Czytaj dalej

Kulmhof - początek eksterminacji - 8 grudnia 1941

8 grudnia 1941 zainicjowano działalność PIERWSZEGO niemieckiego obozu zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem) pod kątem eksterminacji na przemysłową skalę. Był to pierwszy obóz utworzony tylko w jednym celu - masowej zagłady.

Czytaj dalej

Treblinka I - miejsce straceń w Lesie Maliszewskim

W odległości ok. 500m od niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I, w pobliskim Lesie Maliszewskim, znajduje się tzw. „miejsce straceń”. Spoczywają tutaj szczątki kilku tysięcy więźniów karnego obozu pracy, którzy zostali rozstrzelani lub zmarli z powodu nieludzkich warunków bytowych, wyniszczającej pracy, chorób, ran poniesionych podczas pracy, bądź złamania regulaminu obozowego.

Czytaj dalej

Auschwitz Birkenau - "Droga śmierci"

Prostopadle do rampy, pomiędzy obozami BII C i BII D, znajduje się tzw. „Droga Śmierci”. Otoczona z dwóch stron wysokim na około 4 metry płotem z drutem kolczastym pod napięciem (360V / 400V), wytaczała drogę do krematoriów nr 4 i 5, znajdujących się w najbardziej na zachód wysuniętej części największego niemieckiego obozu zagłady.

Czytaj dalej

Ostateczna likwidacja obozu zagłady w Treblince

W dniu 17 listopada 1943 ostatecznie zlikwidowano niemiecki obóz zagłady w Treblince. Tego dnia rozstrzelano ostatnią grupę 25-30 więźniów z tzw. Restkommando, odpowiedzialną za rozbiórkę infrastruktury obozowej oraz zacieranie śladów zbrodni.

Czytaj dalej

Egzekucja 151 więźniów KL Auschwitz 11 listopada 1941

W dniu obchodzonego w Polsce Święta Niepodległości w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz rozstrzelano 151 osób. Była to też pierwsza masowa egzekucja wykonywana poprzez strzał w potylicę przy pomocy cichostrzelnej broni małokalibrowej. Egzekucja odbyła się pod "ścianą śmierci" na dziedzińcu Bloku 11, zwanego "Blokiem Śmierci".

Czytaj dalej

Erntefest - masowa zbrodnia w dystrykcie lubelskim

3 listopada 1943 roku w obozie koncentracyjnym na Majdanku przystąpiono do tzw. akcji „Erntefest” („Dożynki”), podczas której Niemcy wymordowali przez rozstrzelanie ponad 18 000 więźniów żydowskich. Tamten dzień został nazwany przez więźniów „Krwawą środą”.

Czytaj dalej

Bunt kobiet w rozbieralni komory gazowej

23 października 1943 do niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau został skierowany transport 1800 polskich Żydów z Bergen-Belsen. Wszyscy deportowani mieli paszporty uprawniające do emigracji do Ameryki Południowej, które nabyli za dużą odpłatnością i aprobatą Gestapo.

Czytaj dalej

Bunt w Sobiborze - Szturm w nieśmiertelność

14 października 1943 w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze miało miejsce powstanie zbrojne więźniów Sonderkommando. Celem była ucieczka z obozu i uratowanie się przed śmiercią. W obozach zagłady, oprócz nadzorców SS i wachmanów ukraińskich, niewielka cześć więźniów była wyselekcjonowana z transportów w celu obsługi „machiny zagłady”.

Czytaj dalej

Decyzja o budowie obozu zagłady w Bełżcu

13 października 1941 roku zapadła decyzja o budowie obozu zagłady w Bełżcu. W naradzie w Wilczym Szańcu uczestniczyli m.in. Heinrich Himmler oraz Odilo Globocnik, dowódca SS i Policji w dystrykcie lubelskim, któremu jurysdykcji miał podlegać obóz w Bełżcu. SS Sonderkomando Bełżec był pierwszym niemieckim obozem zagłady, który został utworzony na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz pierwszym gdzie zastosowano stacjonarne komory gazowe.

Czytaj dalej

Bunt Sonderkomando w Auschwitz Birkenau

7 października 1944 więźniowie Sonderkommando zmuszani do pracy w krematoriach wzniecili największy bunt w historii niemieckiego obozu zagłady - Auschwitz-Birkenau. Więźniowie Sonderkommando mieli świadomość, że z powodu coraz mniejszej liczby nadchodzących transportów i bycia bezpośrednimi świadkami zbrodni wkrótce zostaną zabici przez Niemców.

Czytaj dalej

Masakra w Babim Jarze - 33 771 ofiar "Szwadronów śmierci" - Einsatzgruppen

W dniach 29-30 września 1941 w wąwozie Babi Jar w północno-wschodniej części Kijowa doszło do jednej z największych zbrodni II wojny światowej. Niemieckie oddziały Einsatzgruppen C, dokładnie oddział Sonderkommando 4a, przy wsparciu Batalionów Policji SD i SS oraz Ukraińskiej Policji Pomocniczej wspieranej przez Wehrmacht, rozstrzelały prawie 34 000 osób, głównie Żydów.

Czytaj dalej

Sobibór - niemiecki nazistowski obóz zagłady

Obóz zagłady Sobibór (SS Sonderkommando Sobibór) – niemiecki nazistowski obóz zagłady utworzony w ramach akcji Reinhardt, w okolicy miejscowości Sobibór niedaleko rzeki Bug, na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Okres masowych mordów przypada na okres od kwietnia 1942 do października 1943.

Czytaj dalej

Stutthof - pierwszy transport 150 więźniów

2 września 1939, w miejscowości Sztutowo (niem. STUTTHOF), 36 km od Gdańska, utworzono pierwszy Niemiecki obóz koncentracyjny w obecnych granicach państwa polskiego, zwany później Konzentrationslager Stutthof. Pierwszy transport liczył około 150 więźniów, Polaków aresztowanych 1 września 1939.

Czytaj dalej

Stacja kolejowa Treblinka

Stacja kolejowa Treblinka - nieistniejący juz budynek stacji kolejowej, na której zatrzymywały się pociągi tuż przed wjazdem do obozu Treblinka II. Przez tę stację przechodziły transporty Żydów mordowanych w jednym z największych niemieckich obozów zagłady. Tu trafiła większość żydowskiej Warszawy, ale i transporty z całej okupowanej Europy.

Czytaj dalej

Komory gazowe w niemieckich obozach śmierci

W obozach koncentracyjnych i zagłady, Niemcy używali komór gazowych do masowej eksterminacji, głównie narodu żydowskiego, ale także Polaków, Sowietów, Romów, jak i więźniów deportowanych z praktycznie każdego okupowanego europejskiego kraju. Zanim Niemcy zaczęli eksterminację za pomocą najbardziej znanego gazu "Zyklon B", stosowanego w obozach Auschwitz, Majdanek, Stutthof, SS używało komór gazowych zasilanych tlenkiem węgla ze spalin silnika dieslowskiego / benzynowego.

Czytaj dalej

Maksymilian Kolbe - życie za życie

14 sierpnia 1941 w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, w podziemiach "bloku śmierci", został zabity ojciec Maksymilian Kolbe. Pod koniec lipca, podczas apelu, dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Ostatecznie, po 15 dniach pobytu w celi bez jedzenia i picia, został uśmiercony zastrzykiem fenolu, a jego zwłoki spalono w Krematorium nr 1.

Czytaj dalej

Hujowa Górka - miejsce straceń KL Plaszow

KL PLASZOW - "Hujowa Górka" - jedno z trzech miejsc straceń, które znajdowały się na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego (wcześniej pracy) Płaszów w Krakowie. Egzekucje, najczęściej poprzez rozstrzelanie, odbywały się tutaj regularnie od lata 1943 do początku 1944.

Czytaj dalej

Deportacja i śmierć Janusza Korczaka

Z początkiem sierpnia 1942, w ramach wielkiej akcji "przesiedlenia na wschód”, nastąpiła likwidacja Domu Sierot w Warszawskim Gettcie. Najprawdopodobniej 6 sierpnia 1942 około 200 dzieci wraz ze swoim opiekunem, Januszem Korczakiem, i pracownikami Domu Sierot zostało wysłanych na śmierć do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Czytaj dalej

Bełżec - pierwszy obozu zagłady utworzony w ramach Akcji ,,Reinhardt"

Sonderkomando Bełżec był pierwszym niemieckim nazistowskim obozem zagłady utworzonym na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Budowę obozu rozpoczęto 31 października 1941, a ostatni więźniowie, po zatarciu śladów zbrodni, opuścili obóz 26 czerwca 1943. Według różnych szacunków i obliczeń przyjmuje się, że liczba ofiar obozu wyniosła około 450 000 osób.

Czytaj dalej

KL Lublin (Majdanek) – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

Majdanek, a właściwie KL Lublin – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Był największym obozem koncentracyjnym (uściślenie: nie największym zagłady) na terenie Generalnego Gubernatorstwa, który funkcjonował w latach 1941-1944. Przez niecałe 3 lata funkcjonowania do KL Lublin trafiło przynajmniej 150 000 więźniów różnych narodowości, z czego zginęło około 78 000.

Czytaj dalej

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze) - a obozy koncentracyjne

Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna. Te miejsce ma także związek historią obozów koncentracyjnych i obozów zagłady

Czytaj dalej

Gross-Rosen - Kamienne Piekło

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Gross-Rosen znajdował się obszarze administracyjnym państwa niemieckiego (III Rzeszy), nieopodal obecnej wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w województwie dolnośląskim. Jako niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny funkcjonował w latach w latach 1940-1945. Przez obóz w ciągu 5 lat przeszło około 125 tysięcy więźniów, z czego szacuje się, że 40 tysięcy zmarło. Obóz, w zależności od klasyfikacji, posiadał około 120 podobozów.

Czytaj dalej

Ucieczka podkopem z "Eintrachthütte" (podobóz Auschwitz) w dniu 03.07.1944

3 lipca 1944 z podobozu KL Auschwitz "Eintrachthütte", znajdującego się w Świętochłowicach, uciekło wykopanym tunelem 9 więźniów. Kopanie mierzącego 25 metrów tunelu rozpoczęto 2 maja. Jako narzędzia posłużyły dłuta oraz przemycony z huty pilnik. Wejście do tunelu znajdowało się w niewykończonym baraku, gdzie również rozrzucano wydrążoną ziemię.

Czytaj dalej

26.06.1943 ostatecznie zlikwidowano obóz zagłady w Bełżcu

Dokładnie 77 lat temu, 26.06.1943, grupę ostatnich więźniów żydowskich, którzy brali udział w zacieraniu śladów po obozie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Bełżcu, deportowano do obozu zagłady w Sobiborze. Po przybyciu na miejsce wszczęli bunt na rampie obozowej, w konsekwencji czego zostali rozstrzelani.

Czytaj dalej

Wpływ operacji „Barbarossa” na powstanie masowych ośrodków zagłady

22 czerwca 1941 Niemcy oraz państwa z nimi sprzymierzone wypowiedziały wojnę Związkowi Radzieckiemu. Walki na froncie wschodnim, gdzie realizowano operację „Barbarossa”, były jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających bitew II wojny światowej. Rozpoczęcie działań na wschodzie było również punktem zwrotnym w nazistowskim planie „rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Czytaj dalej

Obóz Plaszow - Kraków

Plaszow (Płaszów) – niemiecki nazistowski obóz pracy przymusowej (niem. Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau), później przekształcony w obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau), działający w latach 1942-1945 w Krakowie.

Czytaj dalej

Konzentrationslager Stutthof - 2077 dni piekła

Konzentrationslager Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim nazistowskim obozem koncentracyjnym w obecnych granicach państwa polskiego. Został założony 2 września 1939, nieopodal miejscowość Sztutowo (Stutthof) i istniał tak długo, ile trwała wojna – 2077 dni. Jego wyzwolenie nastąpiło dopiero 9 maja 1945.

Czytaj dalej

Auschwitz Birkenau - fabryka śmierci

W październiku 1941, na rozkaz H. Himmlera, rozpoczęto budowę fili obozu Auschwitz (Stammlager – obóz macierzysty) w miejscowości Brzezinka (niem. Birkenau), oddalonej około 3 km od macierzystego obozu. Filię zwano Auschwitz Birkenau, Auschwitz II lub KL Birkenau.

Czytaj dalej

Treblinka II - główny niemiecki oboz śmierci w ramach Akcji Reinhardt

Treblinka II był głównym nazistowskim niemieckim obozem zagłady na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Obok Bełżca i Sobiboru był trzecim ośrodkiem zagłady utworzonym w ramach operacji Reinhard. Obóz znajdował się niedaleko wsi Treblinka, około 80 km na północny wschód od Warszawy, przy głównej linii kolejowej Warszawa-Białystok.

Czytaj dalej

Śmierć Reinharda Heydricha - 4 czerwca 1942

4 czerwca 1942, osiem dni po zamachu, zmarł Reinhard Heydrich, niemiecki nazista w stopniu Obergruppenführera, oficer policji w stopniu generała; szef Służby Bezpieczeństwa w latach 1932–1939, Gestapo w latach 1934–1939, Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy w latach 1939–1942, prezydent Interpolu w latach 1940–1942, zastępca protektora Czech i Moraw w latach 1941–1942. Organizator konferencji w Wannsee i zbrodniarz hitlerowski będący jednym z głównych współodpowiedzialnych za Holocaust.

Czytaj dalej

Auschwitz I - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i obóz zagłady, założony przez SS w kwietniu 1940 w miejscowości Oświęcim (około 30 km od Katowic/ 70 km od Krakowa). Początkowo funkcjonował jako obóz koncentracyjny dla polskich więźniów - inteligencji, wrogów ustroju nazistowskiego. W szczytowym okresie działalności Auschwitz I mieścił nawet do 20 000 więźniów.

Czytaj dalej

Treblinka I - niemiecki nazistowski obóz pracy

TREBLINKA I - niemiecki nazistowski obóz pracy działający w latach 1941-1944, w lasach niedaleko miejscowości Treblinka (około 100 km od Warszawy). Treblinka jest głównie kojarzona z miejscem masowej zagłady, gdzie w latach 1942-1943 wymordowano, według danych szacunkowych, od 800 tysięcy do 1 miliona osób, głównie Żydów. Niewiele osób jednak wie, iż już od lata 1941 funkcjonował tam także karny obóz pracy.

Czytaj dalej

SS-Sonderkommando Kulmhof - pierwszy niemiecki nazistowski obóz zagłady

Chełmno nad Nerem - SS-Sonderkommando Kulmhof to pierwszy niemiecki nazistowski obóz zagłady, budowę rozpoczęto jesienią 1941 roku w miejscowości  Chełmno nad Nerem. Funkcjonował do wiosny 1943 oraz krótko w latach 1944/45. Główne miejsce masowej zagłady ludności żydowskiej z Kraju Warty oraz więźniów łódzkiego getta. Szacunkowa liczna ofiar to około 200 000.

Czytaj dalej

Operacja Anthropoid - 27 maj 1942

Operacja Anthropoid - 78 lat temu został przeprowadzony zamach na Reinharda Heydricha, w mojej ocenie jednej z najważniejszych osób odpowiedzialnych za Holocaust.

Czytaj dalej

"Arbeitslager Blechhammer" - Auschwitz III Monowitz

"Arbeitslager Blechhammer" był jednym z najstarszych obozów przymusowej pracy Żydów. Znajdował się w Sławęcicach na Górnym Śląsku. W okresie od 1 kwietnia 1944 do 26 stycznia 1945 wchodził w skład podobozów Auschwitz.

Czytaj dalej

Fort VII KL Posen

Fort VII w Poznaniu zbudowano w drugiej połowie XIX wieku i był częścią Twierdzy Poznań. W okresie II Rzeczypospolitej służył on Wojsku Polskiemu, a z chwilą zajęcia Poznania przez wojska Hitlera przemianowano go na Konzentrationslager Posen. Warto pamiętać, że po raz pierwszy, na ziemiach polskich, właśnie tutaj w Poznaniu Niemcy użyli nazwy Koncentrationslager.

Czytaj dalej

Lorenz Hackenholt - "Mistrz Gazu"

Lorenz Hackenholt - (urodzony 25 czerwca 1914 w Gelsenkirchen, data śmierci nieznana) – niemiecki nazista w stopniu SS-Hauptscharführer. Był członkiem załogi obozu koncentracyjnego Sachsenhausen oraz obozu zagłady w Bełżcu, w którym odpowiadał za funkcjonowanie komór gazowych. Zaprojektował także komory gazowe w obozach w Sobiborze i Treblince.

Czytaj dalej

SS Wachmannschaften oprawcy ze wschodu – część 3

Po zakończeniu wojny większość członków SS-Wachmannschaften nie została ukarana za swoje zbrodnie. Część wyemigrowała do krajów anglosaskich (USA, Kanada, Wielka Brytania), gdzie wtopiła się w ukraińską diasporę.Wielu innych, w szczególności mających niemieckie korzenie, zamieszkało w Niemczech Zachodnich. Bardzo wielu „trawnikowców” powróciło po wojnie do ZSRR. Zwykle podawali się za wywiezionych do Niemiec robotników przymusowych.

Czytaj dalej

9 maja 1945 - wyzwolenie obozu Stutthof

9 maja 1945 został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Stutthof. Obóz został założony 2 września 1939, czyli dzień po wybuchu wojny. Przywódcy nazistowscy z Pomorza uwięzili i zabili w Stutthofie wiele osób polskiej narodowości, zgodnie z planami stworzonymi na lata przed wojną, w których Niemcy zakładali zgermanizować region Pomorza.

Czytaj dalej

Amon Göth – „idzie śmierć...”

Amon Göth  (urodzony 11 grudnia 1908 w Wiedniu, stracony 13 września 1946 w Krakowie) – austriacki zbrodniarz wojenny, Hauptsturmführer SS, w czasie II wojny światowej m.in. komendant obozu koncentracyjnego Płaszów oraz likwidator gett żydowskich w Krakowie i Tarnowie.

Czytaj dalej

Śmierć rodziny Goebbelsów 1/5/1945

Dokładnie 75 lat temu, 1 maja 1945 roku, życie odebrał sobie Joseph Goebbels oraz jego małżonka Magdalena, zabijając wcześniej sześcioro swoich dzieci, których imiona zaczynały się na literę H, na cześć Adolfa Hitlera.

Czytaj dalej

Żołnierze radzieccy w Ravensbrück 1945-1993

Co jakiś czas ukaże się artykuł gościa specjalnego na temat obozów. Dzisiaj moim gościem specjalnym jest moja serdeczna znajoma Joanna Czopowicz, (ssaufseherin.blogspot.com) która przybliży nam historię żołnierzy radzieckich w Ravensbrück między 1945-1993 z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Ravensbrück .

Czytaj dalej

SS Wachmannschaften oprawcy ze wschodu – część 2

Oddziały SS Wachmannschaften, zwany nieformalnie Trawnikimänner, oprócz swojej służby w ramach akcji "Reinhard" brali również udział w likwidacji gett i masowych egzekucjach, a także pełnili służbę w obozach koncentracyjnych i obozach pracy.

Rudolf Spanner - "Mydło" z ludzi?

Rudolf Maria Spanner (urodzony 17 kwietnia 1895 w Metternich, zmarły 31 sierpnia 1960 w Kolonii) – członek NSDAP, patolog i profesor medycyny w Gdańsku, w Instytucie Anatomii Akademii Medycznej, związany z bardzo kontrowersyjną sprawą „mydła z ludzi”.

Czytaj dalej

SS Wachmannschaften oprawcy ze wschodu – część 1

Oddział Wachmannschaften des SS - und Polizeiführers in Distrikt Lublin, zwany nieformalnie Trawnikimänner (a także: Askarysi, Hiwis), był kolaboracyjną formacją z okresu II wojny światowej. W jej skład wchodzili sowieccy jeńcy wojenni oraz osoby cywilne, które przeszły do służby niemieckiej i zostały przeszkolone w obozie SS w Trawnikach.

Czytaj dalej

KL Gross-Rosen - istotne miejsca

KL Gross-Rosen znajdował się obszarze administracyjnym państwa niemieckiego (III Rzeszy), nieopodal obecnej wsi Rogoźnica (nazwa powojenna) w województwie dolnośląskim. Funkcjonował w latach w latach 1940-1945. Przez obóz w ciągu 5 lat przeszło 125 tysięcy więźniów, z czego szacuje się, że 40 tysięcy zmarło. Obóz posiadał około 120 podobozów. Przy obozie funkcjonował duży kamieniołom, w którym pracowali w nieludzkich warunkach więźniowie.

Czytaj dalej

Stanisława Leszczyńska - „Mateczka”

Stanisława Leszczyńska (urodzona 8 maja 1896 w Łodzi, zmarła 11 marca 1974 tamże) – polska położna osadzona w obozie Auschwitz, wolontariuszka nazywana „Mateczką” oraz Służebnica Boża Kościoła katolickiego.

Czytaj dalej

Joseph Mengele – "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Josef Mengele (urodzony 16.03.1911 w Günzburgu, zmarły 7.02.1979 w Bertiodze w Brazylii), niemiecki naukowiec i lekarz, oficer SS. Najbardziej znany ze swojej służby w obozie Auschwitz-Birkenau jako „Anioł Śmierci”.

Czytaj dalej

Rudolf Höß - komendant obozu Auschwitz

Rudolf Höß (Höss, Hoess) - Niemiecki nazista w stopniu SS-Obersturmbannführer'a pierwszy komendant i założyciel obozu Auschwitz. Członek NSDAP, SS oraz Totenkopfverband. 

Czytaj dalej

Bełżec – strażnica śmierci

Spośród pierwszych trzech obozów zagłady utworzonych w ramach akcji „Reinhardt”, Bełżec był jedynym, w którym nie doszło do zbrojnego buntu lub powstania. Bardzo mało osób podejmowało również próbę ucieczki.

Czytaj dalej

Judenrampe - tutaj kończy się ......

Judenrampe – miejsce, gdzie w latach 1942- 1944 kończyły bieg pociągi z deportowanymi więźniami, skierowanymi do Auschwitz. Mimo że rampa była dosyć istotnym miejscem dla machiny zagłady, jest to miejsce „zapomniane” i rzadko odwiedzane.

Czytaj dalej

Odilo Globocnik - zarządca do spraw śmierci

Odilo Lotario Globocnik (urodzony 21.04.1904, zmarły 31.05.1945) – nazista pochodzenia austriackiego, wysokiej rangi funkcjonariusz SS i NSDAP. Zbrodniarz wojenny, jeden z głównych organizatorów i wykonawców zagłady Żydów w ramach akcji Reinhardt.

Czytaj dalej

Oceleni z Piekła - historia 3 więźniów z Kulmhof

Szymon Srebrnik, Mordechaj Żurawski i Mordechaj Podchlebnik – to trzej więźniowie niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, którym udało się przeżyć. Szacuje się, iż w obozie śmierć około 200 000 osób, wojnę przeżyło tylko 6 osób!

Czytaj dalej

Błędy w filmach - dlaczego warto czytać...

Powstało bardzo dużo filmów na temat II wojny światowej, Trzeciej Rzeszy oraz Holokaustu. Niestety, często występują w nich błędy merytoryczne i historyczne, przy czym nie zawsze spowodowane są one niewiedzą czy zaniedbaniem. Przytoczę tu dwa filmy o różnej tematyce, wyprodukowane w różnych krajach.

Czytaj dalej

Lazaret, „szpital” śmierci

Lazaret był miejscem straceń na terenie obozu zagłady Treblinka II, ucharakteryzowanym na szpital polowy. Osoby, które o własnych siłach nie mogły dojść do komór gazowych, a także więźniowie niezdolni do pracy lub skazani na śmierć za rozmaite przewinienia, byli kierowani do tzw. „lazaretu”.

Czytaj dalej

I.G. Farbenindustrie - pieniądze w cieniu śmierci...

I.G. Farbenindustrie – niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne założone w 1925 roku, ostatecznie rozwiązane w 2012 roku. W czasie II wojny światowej owiane złą sławą ze względu na ścisłą współpracę z SS, a także produkcję cyklonu B i innych środków.

Czytaj dalej

Introdukcja zła - towarzystwo Thule

Towarzystwo Thule to tajna organizacja rasistowska i okultystyczna, która powstała w Monachium na przełomie 1917 i 1918 roku. Jej członkowie, Karl Harrer i Anton Drexler, założyli Niemiecką Partię Robotników, przemianowaną później w Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników (NSDAP).

Czytaj dalej

Eichmann - koordynator ostatecznego rozwiązania

Adolf Eichmann (urodzony 19.03.1906 w Solingen, zmarły 31.05.1962 w Ramli) – funkcjonariusz SS w stopniu podpułkownika pochodzenia austriackiego, jedna z kluczowych postaci „Ostatecznego Rozwiązania” i jeden z głównych koordynatorów akcji „Reinhardt”.

Czytaj dalej

Obóz Dachau – "Poligon Śmierci"

Obóz Dachau  był pierwszym obózem koncentracyjny założonym przez Niemców po dojściu Adolfa Hitlera i NSDAP do władzy. Został założony na rozkaz H. Himmlera wiosną 1933 roku w miejscowości Dachau koło Monachium. Głównym celem obozu było izolowanie politycznych przeciwników reżimu nazistowskiego, duchownych i Żydów. Stał się „wzorem” dla wszystkich kolejnych. Od 1938 obóz stanowił swego rodzaju „ośrodek szkoleniowy” dla zarządców i wachmanów innych późniejszych obozów tego rodzaju.

Czytaj dalej

Klaus Barbie - rzeźnik z Lyonu

Nikolaus „Klaus” Barbie (urodzony 25.10.1913, zmarły 25.09.1991) – znany również jako „rzeźnik z Lyonu” szef Gestapo w Lyonie i oficer w stopniu SS-Hauptsturmführer, odpowiedzialny za deportację do obozów zagłady 7 500 Żydów oraz bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć ok 4 300 osób.

Czytaj dalej

Irma Grese - piękna bestia

Irma Grese (urodzona 7 X 1923 we Wrechen w Meklemburgii, zmarła 13 XII 1945 w Hameln) – najbardziej zanana jako nadzorczyni (SS-Aufseherin) w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz członkini personelu pomocniczego SS. Jedna z najbardziej okrutnych, bezwzględnych i bestialskich nadzorczyń w obozach.

Czytaj dalej

Blok 11 - dom diabła ....

Blok 11 jest jednym z budynków znajdujących się na terenie obozu Auschwitz I. Określa się go mianem „bloku śmierci”. Na początku nosił numer 13, później zmieniono go na 11. W budynku znajdowała się siedziba obozowego gestapo oraz areszt dla więźniów podejrzewanych między innymi o działalność w ruchu oporu, kontakty z ludnością cywilną, czy próbę ucieczki.

Czytaj dalej

Akcja 1005 - zatarcie śladów zbrodni

Akcja 1005 – kryptonim akcji przeprowadzonej przez Niemców podczas II wojny światowej, mającej na celu zatarcie zbrodni popełnionych przez oddziały SS/WH/SD, w tym Einsatzgruppen głownie we wschodniej i środkowo-wschodniej Europie.  Po masowych zbrodniach, ciała ofiar zostały zakopane w ziemi. Podjęto decyzję o ekshumacji i kremacji ciał w polowych krematoriach, rusztach do spalania zwłok oraz w dołach i stosach paleniskowych. Operacja obejmowała zarówno miejsca masowych egzekucji, jak i miejsca po zlikwidowanych już obozach koncentracyjnych i zagłady. 

Czytaj dalej

Przed obozami zagłady - "Einsatzgruppen"

Czasami można zadać sobie pytanie: dlaczego powstały obozy zagłady? Co zmusiło nazistowskich dygnitarzy do podjęcia działań w celu utworzenia ośrodków zagłady na masową skalę? Jedną z przyczyn była, między innymi, działalność Einsatzgruppen (jednostki wydzielone z SIPO i SD), czyli specjalnych grup operacyjnych poruszających się za linią frontu.

Czytaj Więcej

Franz Stangl - komendant obozów śmierci

Franz Stangl (urodzony 26.03.1908 w Altmünster, zmarły 28.06.1971 w Düsseldorfie) – SS-man w stopniu SS-Hauptsturmführera pochodzenia austriackiego. Komendant obozów zagłady w Sobiborze i Treblince. „Biała Śmierć”, jak mówili o nim więźniowie, był również weteranem wspomnianej już w poprzednich postach Akcji T4.

Czytaj Więcej

Film Szara Strefa (Grey Zone)

Polecam Film Szara Strefa – opowiada on o powstaniu zbrojnym 12-tego - Sonderkomando w IV Krematorium, 7 października 1944 r (dokładnie w urodziny H.Himmlera), Nie będę go streszczał, tutaj raczej chciałem zwrócić uwagę na 2 ważne osoby które przewijają się w tym filmie a mianowicie: Erich Muhsfeldt oraz Miklós Nyiszli

Czytaj Więcej

Spalinowe komory gazowe

Spalinowe komory Gazowe - zanim Niemcy zaczęli uśmiercać znanym środkiem Zyklon B - używali komór gazowych, które zasilane były tlenkiem węgla ze spalin silnika dieslowskiego / benzynowego, ramach akcji "Einsatz Reinhardt" oraz postanowień które zapadły na konferencji w Wansee.

Czytaj Więcej

Unikatowe zdjęcie z albumu Höckera

Poniżej chciałbym pokazać Wam unikatowe zdjęcie z tzw. „albumu Höckera”, na którym widzimy jako pierwszego po lewej Richarda Baera, ostatniego komendanta Auschwitz. Zdjęcie wykonano krótko po objęciu przez niego tego stanowiska

Czytaj Więcej