Unikatowe zdjęcie z albumu Höckera

Poniżej chciałbym pokazać Wam unikatowe zdjęcie z tzw. „albumu Höckera”, na którym widzimy jako pierwszego po lewej Richarda Baera, ostatniego komendanta Auschwitz. Zdjęcie wykonano krótko po objęciu przez niego tego stanowiska

Zaraz za nim widzimy Josepha Mengelego, lekarza obozowego znanego m.in. z eksperymentów medycznych przeprowadzanych na więźniach oraz z częstych selekcji więźniów, których wysłał na śmierć.

Trzecia ważna osobą jest Rudolf Höss, pierwszy komendant i założyciel obozu Auschwitz, który powrócił do Oświęcimia w maju 1944 w charakterze nadzorcy zagłady Żydów węgierskich. Był szefem urzędu w Inspektoracie Obozów Koncentracyjnych w Głównym Urzędzie Administracji i Gospodarki SS. O każdej z tych osób na pewno pojawi się osobny artykuł. Ciekawostką jest to, iż jest to jedno z nielicznych zachowanych fotografii z czasów działania obozów. Wyraźnym rozkazem Reichsführera SS H.Himmlera wprowadzono zakaz wykonywania jakichkolwiek zdjęć w Auschwitz i innych obozach.

W tle widzimy również Josepha Kramera - komendanta niemieckich obozów koncentracyjnych Natzweiler-Struthof, Auschwitz II – Birkenau i Bergen-Belsen.

Zdjęcie wykonano w ośrodku wypoczynkowym SS w Międzybrodziu Bialskim na przełomie wiosny i lata 1944. Obecnie zdjęcie, jak i cały album, znajdują się w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Album Hockera


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.