Klaus Barbie - rzeźnik z Lyonu

Nikolaus „Klaus” Barbie (urodzony 25.10.1913, zmarły 25.09.1991) – znany również jako „rzeźnik z Lyonu” szef Gestapo w Lyonie i oficer w stopniu SS-Hauptsturmführer, odpowiedzialny za deportację do obozów zagłady 7 500 Żydów oraz bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć ok 4 300 osób.

Po zajęciu Francji przez wojska niemieckie w 1940 powierzono mu szefostwo nad czwartą sekcją gestapo w komendanturze Sipo-SD, region Rodan-Alpy. Jako szef gestapo, Barbie odpowiadał w miejscowej komórce SD za walkę z Ruchem Oporu, kontrwywiad, Holocaust, fałszerstwa oraz archiwa wywiadu. Jako zastępca Fritza Hollerta był drugim najważniejszym oficerem SD w okupowanym Lyonie.

Klaus Barbie bezpośrednio odpowiadał za deportację do obozów zagłady 7 500 Żydów. Był znany ze skutecznego tłumienia ruchu oporu. Szacuje się, że jest bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć około 4300 osób. W pierwszej połowie 1944 uczestniczył w akcjach antypartyzanckich w Jurze i w innych częściach regionu.

Po wojnie, paradoksalnie, był zatrudniony i chroniony przez Brytyjczyków i Amerykanów. Pracował w wywiadzie, zajmując się walką z lewicową opozycją wobec okupacji Niemiec przez zachodnich aliantów. W 1955 zakończył współpracę z Aliantami, otrzymał nową tożsamość i wyemigrował z rodziną do Argentyny, a następnie do Boliwii.

W 1971 został wytropiony i rozpoznany przez poszukiwaczy nazistowskich zbrodniarzy wojennych Serge'a i Beate Klarsfeldów, ale dopiero nowo powołany rząd boliwijski zgodził się na aresztowanie i ekstradycję Barbiego do Francji w 1983. Został oskarżony za zbrodnie przeciwko ludzkości. 4 lipca 1987 roku skazano go na dożywocie (najwyższy wymiar kary). Klaus Barbie zmarł w 1991 w więzieniu, z powodu białaczki.

Polecam również książki:

Henryk Kawka „Klaus Barbie – Kat Lyonu”
Andrew Nagorski „Łowcy nazistów. Na tropie zbrodniarzy wojennych”

Klaus Barbie
Rzeźnik z Lyonu
Butcher from Lyon


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.