Joseph Mengele – "Anioł Śmierci" z Auschwitz
Josef Mengele (urodzony 16.03.1911 w Günzburgu, zmarły 7.02.1979 w Bertiodze w Brazylii), niemiecki naukowiec i lekarz, oficer SS. Najbardziej znany ze swojej służby w obozie Auschwitz-Birkenau jako „Anioł Śmierci”.
Przyszedł na świat jako najstarszy z trzech synów. Jego ojciec był właścicielem firmy Karl Mengele&Söhne, produkującej maszyny rolnicze. W 1930 roku zdał maturę. Najpierw chciał studiować stomatologię, ale w końcu zdecydował się na medycynę. Został przyjęty na wydziały filozofii i medycyny Uniwersytetu Monachijskiego. Uczestniczył w kursach antropologii, paleontologii i medycyny. W 1937 wstąpił do NSDAP, a w 1938 do SS.
Podczas studiów medycznych uczył się od Ernsta Rüdina, zagorzałego wyznawcy nazistowskich idei. W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł doktora za pracę pod tytułem „Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”. Zaproponowano mu również stanowisko asystenta w Instytucie Dziedziczności, Biologii i Czystości Rasowej Trzeciej Rzeszy przy Uniwersytecie Frankfurckim. Tam trafił pod skrzydła zwolennika Hitlera, zajmującego się genetyką profesora Otmara Freiherra von Verschuera.
W 1940 roku Mengele dołączył do Waffen-SS i przez rok pracował w Biurze do spraw Ras i Przesiedleń, gdzie odkrył swoje powołanie. Jego zadaniem służbowym była ocena czystości rasowej Polaków. Później przeniesiono go na Ukrainę, gdzie w 1942 roku został ranny i wrócił do rodzinnego kraju. Pod koniec 1942 roku został przeniesiony do Berlina, do Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. 24 maja 1943 roku, po kolejnym awansie (do stopnia Hauptsturmführera SS), otrzymał przeniesienie do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie miał zastępować jednego z chorych lekarzy.
Swoją karierę w Auschwitz-Birkenau rozpoczął od posłania do komór gazowych 1042 Romów zarażonych tyfusem. Od maja 1943 do listopada 1944 roku Mengele wziął udział w co najmniej 74 selekcjach na rampie. Osoby niezdolne do pracy bezwzględnie likwidował. Wśród więźniów nazywano go „Aniołem Śmierci”. Znany był też ze swoich eksperymentów, m in. zajmował się zagadką ciąży mnogiej. Z tego powodu praktycznie wszystkie bliźnięta zostawały wyselekcjonowane z transportu, a następnie poddawano je okrutnym operacjom i bolesnym badaniom, często bez żadnych środków znieczulających. Wykonywano zbędne amputacje, punkcje lędźwiowe, wstrzykiwanie tyfusu i umyślne zakażanie ran w celu porównania reakcji bliźniąt.
Po wojnie, dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala, Josef Mengele wyemigrował za ocean. Trafił do Argentyny. W 1959 roku przeniósł się na krótko do Paragwaju, a następnie do Brazylii. W 1979 roku zmarł podczas kąpieli w oceanie, niedaleko Santosu. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie udar mózgu. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard. Przeprowadzone w 1992 badania potwierdziły tożsamość Mengelego.
Miał syna Rolfa, który w rozmowie twierdził, że jego ojciec opowiadał mu iż uratował życie tysiącom więźniów.
Powyżej bardzo skrócona historia Josepha Mengele, w zamian za to przedstawiam parę być może mniej znanych faktów oraz odsyłam do literatury.
- jako dziecko kilkakrotnie otarł się o śmierć w wyniku chorób lub wypadków
- W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł lekarza za pracę pod tytułem „Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”.
- Na początku wojny walczył na froncie wschodnim.
- Latem 1942 roku otrzymał Krzyż Żelazny pierwszej klasy za wyciągnięcie pod ostrzałem dwóch rannych żołnierzy z płonącego czołgu i udzielenie im pierwszej pomocy.
- Otrzymał Czarną Odznakę za Rany oraz Medal za Opiekę nad Narodem Niemieckim.
- Mengele wyróżniał się spośród lekarzy SS w Auschwitz. Jako jedyny służył na froncie i posiadał wysokie odznaczenia (Krzyż Żelazny I klasy, Krzyż Żelazny II klasy, Krzyż Zasługi Wojennej II klasy, Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie, Medal za Opiekę nad Narodem Niemieckim, Czarna Odznaka za Rany).
- Szacuje się, że Mengele wykonał swoje zbrodnicze eksperymenty na około 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100.
- Nie posiadał typowego dla członków SS tatuażu z grupą krwi po wewnętrznej stronie lewego ramienia.
- Mianem „Anioła śmierci” określano także Augusta Wilhelma Miete, który odpowiadał za funkcjonowanie „lazaretu” w obozie zagłady w Treblince.
- Podczas selekcji rozdawał skierowanym na śmierć dzieciom słodycze i zabawki.
- Kilkukrotne został namierzony przez Mosad oraz łowców nazistów.
- W ucieczce do Argentyny pomagał mu Watykan.
- Do postaci Josefa Mengelego nawiązuje m.in utwór „Angel of Death” zespołu Slayer.
Polecam również książki:
„Byłem asystentem doktora Mengele”, Miklós Nyiszli
„Doktorzy z piekła rodem”, Spitz Vivien
„Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele”, opracowanie zbiorowe
„Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz”, Posner Gerald
„Zniknięcie Josefa Mengele”, Guez Olivier
„Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”, Lang Joachim Hans
„Mengele: The Complete Story”, Gerald L. Posner
„Przetrwałam. Relacja ofiary Josefa Mengele". Lisa Rojany Buccieri, Eva Mozes Kor
Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.