Joseph Mengele – "Anioł Śmierci" z Auschwitz

Josef Mengele (urodzony 16.03.1911 w Günzburgu, zmarły 7.02.1979 w Bertiodze w Brazylii), niemiecki naukowiec i lekarz, oficer SS. Najbardziej znany ze swojej służby w obozie Auschwitz-Birkenau jako „Anioł Śmierci”.

Przyszedł na świat jako najstarszy z trzech synów. Jego ojciec był właścicielem firmy Karl Mengele&Söhne, produkującej maszyny rolnicze. W 1930 roku zdał maturę. Najpierw chciał studiować stomatologię, ale w końcu zdecydował się na medycynę. Został przyjęty na wydziały filozofii i medycyny Uniwersytetu Monachijskiego. Uczestniczył w kursach antropologii, paleontologii i medycyny. W 1937 wstąpił do NSDAP, a w 1938 do SS.

Podczas studiów medycznych uczył się od Ernsta Rüdina, zagorzałego wyznawcy nazistowskich idei. W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł doktora za pracę pod tytułem „Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”. Zaproponowano mu również stanowisko asystenta w Instytucie Dziedziczności, Biologii i Czystości Rasowej Trzeciej Rzeszy przy Uniwersytecie Frankfurckim. Tam trafił pod skrzydła zwolennika Hitlera, zajmującego się genetyką profesora Otmara Freiherra von Verschuera.

W 1940 roku Mengele dołączył do Waffen-SS i przez rok pracował w Biurze do spraw Ras i Przesiedleń, gdzie odkrył swoje powołanie. Jego zadaniem służbowym była ocena czystości rasowej Polaków. Później przeniesiono go na Ukrainę, gdzie w 1942 roku został ranny i wrócił do rodzinnego kraju. Pod koniec 1942 roku został przeniesiony do Berlina, do Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS. 24 maja 1943 roku, po kolejnym awansie (do stopnia Hauptsturmführera SS), otrzymał przeniesienie do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie miał zastępować jednego z chorych lekarzy.

Swoją karierę w Auschwitz-Birkenau rozpoczął od posłania do komór gazowych 1042 Romów zarażonych tyfusem. Od maja 1943 do listopada 1944 roku Mengele wziął udział w co najmniej 74 selekcjach na rampie. Osoby niezdolne do pracy bezwzględnie likwidował. Wśród więźniów nazywano go „Aniołem Śmierci”. Znany był też ze swoich eksperymentów, m in. zajmował się zagadką ciąży mnogiej. Z tego powodu praktycznie wszystkie bliźnięta zostawały wyselekcjonowane z transportu, a następnie poddawano je okrutnym operacjom i bolesnym badaniom, często bez żadnych środków znieczulających. Wykonywano zbędne amputacje, punkcje lędźwiowe, wstrzykiwanie tyfusu i umyślne zakażanie ran w celu porównania reakcji bliźniąt.

Po wojnie, dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala, Josef Mengele wyemigrował za ocean. Trafił do Argentyny. W 1959 roku przeniósł się na krótko do Paragwaju, a następnie do Brazylii. W 1979 roku zmarł podczas kąpieli w oceanie, niedaleko Santosu. Przyczyną śmierci był prawdopodobnie udar mózgu. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard. Przeprowadzone w 1992 badania potwierdziły tożsamość Mengelego.

Miał syna Rolfa, który w rozmowie twierdził, że jego ojciec opowiadał mu iż uratował życie tysiącom więźniów.

Powyżej bardzo skrócona historia Josepha Mengele, w zamian za to przedstawiam parę być może mniej znanych faktów oraz odsyłam do literatury.

 • jako dziecko kilkakrotnie otarł się o śmierć w wyniku chorób lub wypadków
 • W 1935 roku Josef Mengele otrzymał tytuł lekarza za pracę pod tytułem „Badania rasowo-morfologiczne żuchwy u czterech grup rasowych”.
 • Na początku wojny walczył na froncie wschodnim.
 • Latem 1942 roku otrzymał Krzyż Żelazny pierwszej klasy za wyciągnięcie pod ostrzałem dwóch rannych żołnierzy z płonącego czołgu i udzielenie im pierwszej pomocy.
 • Otrzymał Czarną Odznakę za Rany oraz Medal za Opiekę nad Narodem Niemieckim.
 • Mengele wyróżniał się spośród lekarzy SS w Auschwitz. Jako jedyny służył na froncie i posiadał wysokie odznaczenia (Krzyż Żelazny I klasy, Krzyż Żelazny II klasy, Krzyż Zasługi Wojennej II klasy, Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie, Medal za Opiekę nad Narodem Niemieckim, Czarna Odznaka za Rany).
 • Szacuje się, że Mengele wykonał swoje zbrodnicze eksperymenty na około 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100.
 • Nie posiadał typowego dla członków SS tatuażu z grupą krwi po wewnętrznej stronie lewego ramienia.
 • Mianem „Anioła śmierci” określano także Augusta Wilhelma Miete, który odpowiadał za funkcjonowanie „lazaretu” w obozie zagłady w Treblince.
 • Podczas selekcji rozdawał skierowanym na śmierć dzieciom słodycze i zabawki.
 • Kilkukrotne został namierzony przez Mosad oraz łowców nazistów.
 • W ucieczce do Argentyny pomagał mu Watykan.
 • Do postaci Josefa Mengelego nawiązuje m.in utwór „Angel of Death” zespołu Slayer.

Polecam również książki:

„Byłem asystentem doktora Mengele”, Miklós Nyiszli
„Doktorzy z piekła rodem”, Spitz Vivien
„Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele”, opracowanie zbiorowe
„Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz”, Posner Gerald
„Zniknięcie Josefa Mengele”, Guez Olivier
„Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz”, Lang Joachim Hans
„Mengele: The Complete Story”, Gerald L. Posner
„Przetrwałam. Relacja ofiary Josefa Mengele". Lisa Rojany Buccieri, Eva Mozes Kor


Joseph Mengele
Joseph Mengele Auschwitz
Angel of Deayth fro mAuschwitz
Joseph Mengele Birkenau
medical experiments
selection Auschwitz

Mengele książki
Książki o Mengele
Joseph Mengele - książki
Joseph Mengele - książki


Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.