KL Stutthof - zagazowanie więźniarek w wagonach

Sonderbehandlung Stutthof

Sonderbehandlung - zagazowanie przez Niemców więźniarek w wagonach kolejki wąskotorowej w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

Zagzowanie więźniarek w waganach zostało przeprowadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Stutthof w ramach akcji Sonderbehandlung. Pod pretekstem pracy w zewnętrznym obozie przy naprawie pończoch, cerowania skarpet itp. wyselekcjonowano grupy kobiet, które następnie otrzymywały igły i nici. Nie podejrzewając niczego, wsiadały do wagoników kolejki wąskotorowej.

Następnie pociąg odjeżdżał i po minięciu jednej, dwóch stacji zawracał do obozu. Przy odjeździe, do uszczelnionego wagonu wsypywano granulat Cyklonu B. Z powracającego transportu wyładowywano zwłoki, które spalano w krematorium.

Szacuje się, że śmierć w tzw akcji "Sonderbehandlung" poniosło około 2000 osób.

Sonderbehandlung (pol. potraktowanie szczególne, traktowanie specjalne) - kryptonim używany przez Niemców w stosunku do ludzi skazanych na śmierć.

KL Stutthof - były niemiecki obóz koncentracyjny działający w latach 1939 -1945, utworzony przez Niemców zaraz po wybuchu wojny, niedaleko wolnego miasta Gdańsk w miejscowości Stutthof (Sztutowo).

W ciągu 2077 dni do Stutthof deportowano ponad 110 000 więźniów, łącznie z 28 krajów. Ilość ofiar szacuje się na 65 000 - zatem ponad 50% więźniów poniosło śmierć.

Konzentrationslager Stutthof był od początku miejscem eksterminacji polskiej ludności pochodzącej z Pomorza oraz pozostałych ziem polskich, więźniów z okupowanych krajów europejskich, jeńców z frontu wschodniego. Do obozu deportowano również Żydów z terenów okupowanej Polski, zagranicy oraz innych obozów koncentracyjnych.

Od lipca 1944 Stutthof stał się również obozem zagłady, gdzie w "przemysłowy" sposób, za pomocą Cyklonu B, esesmani uśmiercali więźniów.

Do 1945 KL Stutthof stał na czele silnie rozbudowanego systemu podobozów i komand zewnętrznych, których liczba – w zależności od przyjętych kryteriów – waha się od 40 do 110. Więźniowie pracowali niewolniczo na rzecz niemieckich firm (m.in. Deutsche Ausrüstungswerke (DAW), Focke-Wulff, Gerhard Eppe).


Stutthof Sonderbehandlung
Stutthof Sonderbehandlung
Stutthof Sonderbehandlung

zdjęcia: Paweł Krupiński - Death Camps Memorial Site. Zakaz kopiowanie zdjęć bez zgody autora. Potrzebujesz zdjęć? Napisz - Kontakt