Akcja 1005 - zatarcie śladów zbrodni

Akcja 1005 – kryptonim akcji przeprowadzonej przez nazistów podczas II wojny światowej, mającej na celu zatarcie zbrodni popełnionych przez oddziały SS/WH/SD we wschodniej i środkowo-wschodniej Europie. Zanim w obozach zaczęły funkcjonować krematoria, ruszty do spalania zwłok czy też doły paleniskowe, naziści zakopywali ciała w ziemi

Po odniesieniu porażek na froncie wschodnim (Stalingrad, Moskwa oraz przegrana bitwa na Łuku Kurskim), naziści zaczęli powoli zdawać sobie sprawę z faktu, że mogą przegrać wojnę. W celu zatarcia śladów masowych mordów i zbrodni w obozach została powołana specjalna brygada pod dowództwem Paula Blobela. Wcześniej był on jednym z najwyższych oficerów Einsatzgruppe C (dowódcą Sonderkommando 4a), odwołanym z powodów zdrowotnych (w rzeczywistości nadużywał alkoholu). W ramach akcji rozkopywano masowe groby, a ciała poddawano kremacji. Kości mielono w specjalnie skonstruowanych do tego maszynach. Zatarto również praktycznie wszelkie ślady obozu zagłady w Treblince i Sobiborze oraz w Bełżcu - gdzie na teren obozu nie wpuszczono Blobela.

Po wojnie Paul Blobel został oskarżony w dziewiątym procesie norymberskim, czyli procesie Einsatzgruppen. Według szacunków trybunału, liczba osób uśmierconych przez pośrednie i bezpośrednie działania Paula Blobela wynosiła ok 59 000 ludzi. 10 kwietnia 1948 Blobel został skazany na śmierć przez powieszenie. Wraz z trzema innymi oficerami Einsatzgruppen stracono go 7 czerwca 1951 w więzieniu Landsberg.

Polecam również książkę: Leon Weliczker - "Brygada śmierci. Pamiętnik więźnia Sonderkommando 1005"

Akcja 1005
Paul Blobel
Aktion1005


Zdjęcia zostały pobrane z internetu. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamę (np. okładka książki)