Masakra w Babim Jarze - 33 771 ofiar "Szwadronów śmierci" - Einsatzgruppen
W dniach 29-30 września 1941 w wąwozie Babi Jar w północno-wschodniej części Kijowa doszło do jednej z największych zbrodni II wojny światowej. Niemieckie oddziały Einsatzgruppen C, dokładnie oddział Sonderkommando 4a, przy wsparciu Batalionów Policji SD i SS oraz Ukraińskiej Policji Pomocniczej wspieranej przez Wehrmacht, rozstrzelały prawie 34 000 osób, głównie Żydów.
Pod pozorem deportacji, nakazano żydowskim mieszkańcom Kijowa spakować najcenniejsze przedmioty, w tym pieniądze, biżuterię i inne kosztowności. Następnie ludność żydowska została przeprowadzona pod eskortą ukraińskiej policji i SS na do wąwozu w Babim Jarze. Ludziom nakazywano rozebrać się do naga. Dziesięcioosobowe grupy kładły się na zwłokach pomordowanych, by następnie zginąć od strzału w głowę.
Za masakrę byli bezpośrednio odpowiedzialni: Kurt Eberhard, dowódca Policji Grupy Armii Południe, SS-Obergruppenführer Friedrich Jeckeln i dowódca Einsatzgruppe C, Otto Rasch, jak i dowódca Sonderkommando 4a, Paul Blobel. W późniejszym okresie funkcjonował tu obóz koncentracyjny, w którym mordowano Żydów, Polaków, Ukraińców, Romów, komunistów i pozostałych wrogów III Rzeszy.
Dziś znajduje się tam miejsce pamięci, kilka pomników poświęconych ofiarom, aleja męczenników, pomnik zamordowanych Romów, aleja sprawiedliwych oraz kaplica.Warto wspomnieć, iż Babi Jar był wcześniej również miejscem kaźni ofiar NKWD.
Zdjęcia archiwalne - domena publiczna. Jeżeli zostały naruszone prawa autorskie proszę o kontakt. Zdjęcia zostały umieszczone w celach informacyjnych, nie zarobkowych, ani zawierającej krypto reklamy.